Αγωνιστική και οργανωτική επιτυχία για τους αγώνες στον Κουρνά

Πλημμύρισε από ενθουσιασμό η πανέμορφη λίμνη του Κουρνά στο πλαίσιο των «Κορίσσιων» διασυλλογικών αγώνων Κανόε Καγιάκ που για μια ακόμη χρονιά διοργάνωσε με μεγάλη αγωνιστική και οργανωτική επιτυχία ο Ναυτικός Ομιλος Χανίων σε συνεργασία με τον Δήμο Αποκορώνου και την Περιφερειακή Ενότητα Χανίων.

Η φετινή διοργάνωση είχε την ιδιαιτερότητα ότι περιλάμβανε την πραγματοποίηση επιπλέον δύο πανελληνίων πρωταθλημάτων, αυτό των Μεγάλων Αποστάσεων Σπριντ 5000μ. και των Special Olympics. Συγκεκριμένα, το παρών έδωσε ένας μεγάλος αριθμός αθλητών που ανήλθε στους 285 από 14 σωματεία από την Ελλάδα και την Κύπρο ενώ ακόμη πήραν μέρος 45 αθλητές Special Olympics από τέσσερις διαφορετικά προγράμματα.

Ολοι οι συμμετέχοντες έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, δηλώνοντας πάνω απ’ όλα ενθουσιασμένοι από την ομορφιά του φυσικού τοπίου και την υπέροχη κρητική φιλοξενία.

Σε μήνυμά του, ο Πρόεδρος των Special Olympics Ελλάς, πρέσβης επί τιμή, Διονύσης Κοδέλας, ανέφερε ότι, «είμαι χαρούμενος που βρέθηκα σε ένα πανέμορφο νησί από όπου έχω και την απώτερη καταγωγή μου. Θέλω να τονίσω τον ενθουσιασμό των αθλητών μας οι οποίοι συμμετείχαν με μεγάλη χαρά και πάλι στους αγώνες. Θέλω να εκφράσω τις ευχαριστίες μου στον Δήμο Αποκορώνου και προσωπικά στο δήμαρχο κ. Κουκιανάκη, τον Ναυτικό Ομιλο Χανίων και την ΑΝΕΚ LINES η οποία κάθε χρόνο μας χορηγεί τη μετάβασή μας από την Αθήνα για τα Χανιά και όλους τους ανθρώπους που ήρθαν να παρακολουθήσουν αυτούς τους όμορφους αγώνες».

Ο δήμαρχος Αποκορώνου, Χαράλαμπος Κουκιανάκης, επεσήμανε ότι μετά και τη φετινή επιτυχημένη διοργάνωση, η επόμενη επιδίωξη είναι η πραγματοποίηση αγώνων με αθλητές από την υπόλοιπη Ευρώπη λέγοντας ειδικότερα τα εξής: «Πέρσι είχαμε δώσει την υπόσχεση ότι θ’ αναβαθμίσουμε τους αγώνες. Συμμετείχαν 350 αθλητές από όλα τα μέρη της Ελλάδας και μία μεγάλη αποστολή από την Κύπρο. Μαζί με τον Ν.Ο. Χανίων με τον οποίο διατηρούμε μία άριστη συνεργασία και με κοινό σκοπό την περαιτέρω προβολή του τόπου μας θα διεκδικήσουμε να διοργανώσουμε και πανευρωπαϊκούς αγώνες, να έρθουν δηλαδή αθλητές και από άλλες χώρες για να τους δοθεί η δυνατότητα να γευτούν την κουλτούρα του Αποκόρωνα και να επιβεβαιώσουν τις ομορφιές του. Ο Αποκόρωνας βρίσκεται σε μια τροχιά ανάπτυξης», πρόσθεσε ο κ. Κουκιανάκης, «καθώς τα πεντάστερα ξενοδοχεία φυτρώνουν σαν μανιτάρια και τα επόμενα δύο χρόνια θα έχουμε 3.000 και πλέον κλίνες που θα προστεθούν στο δυναμικό των ήδη 15.000. Η περιοχή λοιπόν πιστεύω ότι είναι ιδανική για να διοργανώνονται τέτοιοι αγώνες και η Λίμνη Κουρνά είναι το στολίδι και το καμάρι μας», κατέληξε.

Επίσης, εκ μέρους της Ελληνικής Ομοσπονδίας Κανόε Καγιάκ, ο έφορος ανάπτυξης, Πέτρος Μερκούρης τόνισε ότι, «τα Χανιά είναι ένας ιδιαίτερα σημαντικός Ομιλος, καθώς πρωτοπορούν σε πολλές κινήσεις. Ως Ομοσπονδία προσπαθούμε να βοηθούμε κι εμείς με τον δικό μας τρόπο, όμως πραγματικά η προσπάθεια του Ναυτικού Ομίλου Χανίων είναι ιδιαίτερα σημαντική».

ΤΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ

Σε ό,τι αφορά το αγωνιστικό μέρος, ο Ναυτικός Ομιλος Χανίων εξελίχθηκε να έχει μία εξαιρετική παρουσία, επιβεβαιώνοντας έτσι το υψηλό επίπεδο που χαρακτηρίζει τους αθλητές του. Απόδειξη γι’ αυτό άλλωστε αποτελεί ότι αναδείχτηκε πρωταθλητής Ελλάδας στο Κανόε Καγιάκ Σπριντ Μεγάλων Αποστάσεων 5.000μ. κατακτώντας συνολικά έξι μετάλλια, εκ των οποίων τρία ασημένια και τρία χάλκινα.

Στους «Κορίσσιους» αγώνες, ο απολογισμός για τον ΝΟΧ ήταν συνολικά 30 μετάλλια (12 χρυσά, 8 ασημένια και 10 χάλκινα), ενώ στους πανελλήνιους αγώνες των SPECIAL OLYMPICS, οι αθλητές του ΝΟΧ κέρδισαν 10 μετάλλια (4 χρυσά, 3 ασημένια και 3 χάλκινα).

Παρακάτω ακολουθούν τα αποτελέσματα στις τρεις διαφορετικές διοργανώσεις για τους αθλητές του Ν.Ο. Χανίων.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ ΣΠΡΙΝΤ ΜΕΓΑΛΩΝ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΝ 5000Μ.

Ασημένια Μετάλλια
Αντωνίου Ιωάννης Κ1 5000μ. Εφήβων
Παπασταματάκη Ελευθερία-Μαρίνα Κ1 5000μ. Νεανίδων
Κέκελου Αθηνά Κ1 5000μ. Γυναικών

Χάλκινα Μετάλλια
Κουτσοποδιώτης Ιωάννης Κ1 5000μ. Εφήβων
Σώκου Δέσποινα Κ1 5000μ. Νεανίδων
Σαράντου Κωνσταντίνα Κ1 5000μ. Γυναικών

4η θέση
Τσουπάκης ΧρήστοςΚ1 5000μ. Παίδων

5η θέση
Μελεμενή Μαρία Κ1 5000μ. Κορασίδων

6η θέση
Αναγνωστόπουλος Αναστάσιος Κ1 5000μ. Ανδρών
Αντωνίου Μαγδαληνή Κ1 5000μ. Κορασίδων

7η θέση
Καράκη Κλειώ Κ1 5000μ. Κορασίδων

8η θέση
Ποντικάκης Κυριάκος Κ1 5000μ. Εφήβων

9η θέση
Μεταξάς Χρήστος Κ1 5000μ. Ανδρών
Ασημακοπούλου Μαριαλένα Κ1 5000μ. Κορασίδων

10η θέση
Σηφάκης Γεώργιος Κ1 5000μ. Παίδων

12η θέση
Μαυρομάτης Μιχάλης Κ1 5000μ. Παίδων

14η θέση
Καράκης Γεώργιος Κ1 5000μ. Παίδων

18οι ΔΙΕΘΝΕΙΣ «ΚΟΡΙΣΣΙΟΙ» ΑΓΩΝΕΣ 

Χρυσά Μετάλλια
Δερμιτζάκης Μάξιμος Κ1 2000μ. Παίδων Αρχαρίων
Καράκη Αναστασία / Αλεξανδράκη Ευτυχία Κ1 200μ. Προαγωνιστική Κοριτσιών
Τσουπάκης Χρήστος / Πολυχρονάκης Ελευθέριος Κ2 200μ. Παίδων Α’ Σειρά
Κουριδάκης Γιάννης / Σηφάκης Γεώργιος Κ2 200μ. Παίδων Β’ Σειρά
Μαυρομάτης Μιχάλης / Τζανακόπουλος Αθανάσιος Κ2 200μ. Παίδων Γ’ Σειρά
Κουτσοποδιώτης Ιωάννης / Μελεμενής Αναστάσιος Κ2 200μ. Ανδρών Β’ Σειρά
Πολυχρονάκης Σπυρίδων / Φραγκόπουλος Γεώργιος Κ2 200μ. Παμπαίδων Α’ Σειρά
Ξηρουχάκης Εμμανουήλ Κερασιώτης Παναγιώτης Κ2 200μ. Παμπαίδων Γ’ Σειρά
Κουτσοποδιώτης Ιωάννης / Μελεμενής Αναστάσιος Κ2 200μ. Εφήβων
Δερμιτζάκης Μάξιμος / Διακάκης Νικόλαος Κ2 200μ. Παίδων Αρχαρίων
Κονταξάκης Παρασκευάς / Κοπάσης Ευάγγελος Κ2 200μ. Παίδων Αρχαρίων Β’ Σειρά
Δερμιτζάκης Μάξιμος / Διακάκης Νικόλαος C2 200μ. Παίδων Αρχαρίων

Ασημένια Μετάλλια
Ξηρουχάκης Μανούσος Κ1 1000μ Προαγωνιστική Αγοριών
Αλεξανδράκη Ευτυχία Κ1 1000μ. Προαγωνιστική Κοριτσιών
Κοπάση Μαρία / Τσουπάκη Μελιτίνη Κ2 200μ. Προαγωνιστική Κοριτσιών
Παπασταματάκη Ελευθερία-Μαρίνα / Σώκου Δέσποινα Κ2 500μ. Γυναικών
ΞηρουχάκηςΜανούσος / Κονταξάκης Νίκος Κ2 200μ.Προαγωνιστική Αγοριών Κ2 200μ.
Παπασταματάκη Ελευθερία-Μαρίνα / Σώκου Δέσποινα Κ2 500μ. Νεανίδων
Μαυρομμάτη Μυρσίνη / Παπασταματάκη Μαριάννα Κ2 200μ. Κορασίδων Αρχαρίων
Κουριδάκης Γιάννης / Τσουπάκης Χρήστος Κ2 200μ. Εφήβων

Χάλκινα Μετάλλια
Καράκη Αναστασία Κ1 1000μ. Προαγωνιστική Κοριτσιών
Διακάκη Μαρία / Αγγελοπούλου Μιχαέλα Κ2 200μ. Προαγωνιστική Κοριτσιών
Κισσαμιτάκη Αικατερίνη / Αλεξανδροπούλου Αλεξάνδρα Κ2 200μ. Προαγωνιστική Κοριτσιών Β’ Σειρά
Σώκος Αντώνης / Καράκης Γεώργιος Κ2 200μ. Παίδων Β’ Σειρά
Σαράντου Κωνσταντίνα / Κέκελου Αθηνά Κ2 200μ. Γυναικών
Καράκη Κλειώ / Ασημακοπούλου Μαριαλένα Κ2 200μ. Κορασίδων
Δασκαλάκης Στέλιος / Λειβαδιωτάκης Άγγελος Προαγωνιστική Αγοριών Κ2 200μ.
Αντωνίου Μαγδαληνή / Μελεμενή Μαρία Κ2 200μ. Νεανίδων
Ξηρουχάκη Αγλαΐα / Τσούνη Ανδριάνα Κ2 200μ. Κορασίδων Αρχαρίων
Αντωνίου Ιωάννης / Τζανακόπουλος Ιωάννης Κ2 200μ. Εφήβων

4η θέση
Κοπάση Μαρία Κ1 1000μ. Προαγωνιστική Κοριτσιών
Παπασταματάκη Μαριάννα Κ1 2000μ. Κορασίδων Αρχαρίων
Μπερτσουλάκη Δέσποινα / Κοντουδάκη Ιωάννα Κ2 200μ. Προαγωνιστική Κοριτσιών
Αντωνίου Ιωάννης / Τζανακόπουλος Ιωάννης Κ2 200μ. Ανδρών Β’ Σειρά
Αντωνίου Μαγδαληνή / Μελεμενή Μαρία Κ2 200μ. Κορασίδων
Δανδουλάκης Ερωτόκριτος / Δανδουλάκης Ιωάννης Κ2 200μ. Παμπαίδων Γ’ Σειρά
Καράκη Κλειώ / Ασημακοπούλου Μαριαλένα Κ2 200μ. Νεανίδων
Πολυχρονάκης Ελευθέριος / Σηφάκης Γεώργιος Κ2 200μ. Εφήβων
Αγγελόπουλος Πέτρος / Μπριτζολάκης Αλέξανδρος Β’ Σειρά

5η θέση
Διακάκης Νικόλαος Κ1 2000μ. Παίδων Αρχαρίων
Κοτίνη Δέσποινα / Ελευθερίου Μαρία Κ2 200μ Παγκορασίδων Α’ Σειρά
Μεταξάς Χρήστος / Αναγνωστόπουλος Αναστάσιος Κ2 200μ. Ανδρών
Κουργιαντάκης Στυλιανός / Στρατουδάκης Νικόλαος Κ2 200μ. Παμπαίδων Α’ Σειρά
Αργυρίου Ευστράτιος / Τζουγκράκης Παναγιώτης Κ2 200μ. Παίδων Αρχαρίων

6η θέση
Τσουπάκη Μελιτίνη Κ1 1000μ. Προαγωνιστική Κοριτσιών
Γεωργίου Νικόλαος / Μαυρογένης Γεώργιος Κ2 200μ. Παμπαίδων Α’ Σειρά
Μαρκαντωνάκης Αθανάσιος / Ζυμβραγουδάκης Θεολόγος Κ2 200μ. Παμπαίδων Β’ Σειρά
Τσούνης Αριστομένης / Διακάκης Νίκος Κ2 200μ. Παμπαίδων Γ’ Σειρά

7η θέση
Κονταξάκης Νίκος Προαγωνιστική Αγοριών Κ1 1000μ.
Μαρώπις Γαβριέλα / Γράσσου Αφροδίτη Κ2 200μ. Κορασίδων

8η θέση
Διακάκη Μαρία Κ1 1000μ. Προαγωνιστική Κοριτσιών
Μαυρομμάτη Μυρσίνη Κ1 2000μ. Κορασίδων Αρχαρίων

9η θέση
Πολυχρονάκης Σπυρίδων Κ1 3000μ. Παμπαίδων
Ξηρουχάκη Αγλαΐα Κ1 2000μ. Κορασίδων Αρχαρίων

10η θέση
Αγγελοπούλου Μιχαέλα Κ1 1000μ. Προαγωνιστική Κοριτσιών

11η θέση
Φραγκόπουλος Γεώργιος Κ1 3000μ. Παμπαίδων
Κονταξάκης Παρασκευάς Κ1 2000μ. Παίδων Αρχαρίων

16η θέση
Κερασιώτης Παναγιώτης Κ1 3000μ. Παμπαίδων

18η θέση
Μπριτζολάκης Αλέξανδρος Κ1 2000μ. Παίδων Αρχαρίων

19η θέση
Αγγελόπουλος Πέτρος Κ1 2000μ. Παίδων Αρχαρίων

21η θέση
Κουργιαντάκης Στυλιανός, Κ1 3000μ. Παμπαίδων

26η θέση
Στρατουδάκης Νικόλαος, Κ1 3000μ. Παμπαίδων

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ SPECIAL OLYMPICS

Χρυσά Μετάλλια
Κοτσιφάκης Ρούσσος ΤΚ1 200μ. Ε’ Σειρά
Κουτσογιαννάκη Μαρία με partner Μελεμενή Μαρία ΤΚ2 200μ. UNIFIED
Μυλωνάκης Γιώργος με partner Σηφάκης Γεώργιος ΤΚ2 200μ. UNIFIED
Πετρόχειλος Κυριάκος με partner Τσουπάκης Χρήστος ΤΚ2 200μ. UNIFIED

Ασημένια Μετάλλια
Δασκαλάκης Κωνσταντίνος ΤΚ1 200μ. Ε’ Σειρά
Ραϊσάκης Βασίλειος / Χουδαλάκης Δημήτριος ΤΚ2 200μ Γ’ Σειρά
Αρβανίτης Αθανάσιος με partner Κουτσοποδιώτης Ιωάννης ΤΚ2 200μ. UNIFIED

Χάλκινα Μετάλλια
Γεωργακόπουλος Διονύσης ΤΚ1 200μ. A’ Σειρά
Χουδαλάκης Δημήτριος ΤΚ1 200μ. Ε’ Σειρά
Γαροφαλάκης Κωνσταντίνος με partner Κουριδάκης Γιάννης ΤΚ2 200μ. UNIFIED

4η θέση
Παπαδοκοκολάκης Νεκτάριος ΤΚ1 200μ. Γ’ Σειρά
Νικολάκης Παντελεήμων / Γεωργακόπουλος Διονύσης ΤΚ2 200μ. A’ Σειρά
Δασκαλάκης Κωνσταντίνος / Κοτσιφάκης Ρούσσος ΤΚ2 200μ Β’ Σειρά
Παπαδοκοκολάκης Νεκτάριος / Παντελάκης Ευάγγελος ΤΚ2 200μ. Γ’ Σειρά
Σκαραντωνάκη Νατάσα με partner Ασημακοπούλου Μαριαλένα ΤΚ2 200μ. UNIFIED
Κλωνιζάκης Ιωάννης με partner Πολυχρονάκης Ελευθέριος ΤΚ2 200μ. UNIFIED

5η θέση
Παντελάκης Ευάγγελος ΤΚ1 200μ. Γ’ Σειρά
Ραϊσάκης Βασίλειος ΤΚ1 200μ. Ε’ Σειρά

6η θέση
Νικολάκης Παντελεήμων ΤΚ1 200μ. Ε’ Σειρά

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ SUP

ΑΝΔΡΩΝ
9η θέση
Μεταξάς Χρήστος SUP 14’00’’
11η θέση
Κουριδάκης Ιωάννης SUP 14’00’’
12η θέση
Μελεμενής Αναστάσιος SUP 14’00’’
13η θέση
Κουτσοποδιώτης Ιωάννης SUP 14’00’’
14η θέση
Τσουπάκης Χρήστος SUP 14’00’’
15η θέση
Αντωνίου Ιωάννης SUP 14’00’’

ΓΥΝΑΙΚΩΝ
5η θέση
Καράκη Κλειώ SUP 14’00’’
6η θέση
Πολέντα Μαρία SUP 14’00’’
7η θέση
Σαράντου Κωνσταντίνα SUP 14’00’’
10η θέση
Ασημακοπούλου Μαριαλένα SUP 14’00’’
8η θέση
Μελεμενή Μαρία SUP 14’00’’

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ

O Ναυτικός Ομιλος Χανίων θέλει να ευχαριστήσει τους συνδιοργανωτές για την άψογη οργάνωση και φιλοξενία, την Περιφερειακή Ενότητα Χανίων, το Δήμο Αποκορώνου, την Ελληνική Ομοσπονδία Κανόε Καγιάκ, την Ελληνική Ομοσπονδία Special Olympics, τον χρυσό χορηγό της διοργάνωσης, ΑΝΕΚ LINES και τους Μέγα χορηγούς που πρόκειται για τα ξενοδοχεία: VANDARIS PALACE, ΑΝΕΜΟΣ LUXARY GRAND RESORT, PILOT BEACH RESORT και το ΚΤΕΛ Χανίων-Ρεθύμνης.

Επίσης τους χορηγούς για την εμπιστοσύνη στο έργο μας και την πολύτιμη στήριξη τους: τη Συνεταριστική Τράπεζα Χανίων, την ομάδα στήριξης «ο Συνάνθρωπος», τη ΔΕΔΙΣΑ, το Εμπορικό & Βιομηχανικό Επιμελητήριο Χανίων και τους ακόλουθους χορηγούς: Καφές Αρχοντάκη, Creta Fresh ΒΙΟΧΥΜ, PS INTERTRADE AE, MARS, SNIKERS, Μ. Δασκαλάκης & ΣΙΑ Ε.Ε., Σκορδυλάκης Ηλεκτρικά Είδη, Ασφάλειες Σπανουδάκης Ιωάννης ΑΙΒ LEADER BROKERS, COFFEE SHOP Γλυμιδάκης, La Prima, XΙΩΤΑΚΗΣ, ΕΝΕΤΙΚΟΝ Restaurant, KMF International, IMAGΕ ΕΠΙΓΡΑΦΕΣ, Ξυλεία Παναγιωτάκη, Κερασιώτης PISCINES IDEALES, Κουκουβάγια Music Café. Νερά Κρήτης, Αναψυκτικά Γεράνι, ΑΒΕΑ, Σπορόφυτα Χανίων Χρ. Καράκης, Υιοί Ε. Κωστάκη, ΑΦΟΙ ΧΟΝΔΡΑΚΗ, ΕΤΑΝΑΠ Α.Ε. SAMARIA, Φούρνος Καβουκίδη, Φούρνος Κλαπάκη, Mini Market Πλανάκη, Ποτοποιία Μανωλακάκης, Γεωργικά Γιακουμογιαννάκης, Τσουπάκης Νίκος Ελαιοχρωματισμοί, Τζανακόπουλος Γρηγόρης, Φούρνος Αποστολάκης, Εστιατόριο Ερωτόκριτος.

Τέλος, για την πολύτιμη υποστήριξη τους ευχαριστούμε: τον Ναύσταθμο Κρήτης, το ΕΚΑΒ Χανίων, τον Ερυθρό Σταυρό, την Εθελοντική Ναυαγοσωστική Μονάδα του Ν.Ο. Χανίων, τους κυρίους Φουφουδάκη Μανόλη & Γιάννη ιδιοκτήτες θαλάσσιων ποδηλάτων στη λίμνη Κουρνά, τον κ. Kουράτορα Ιωσήφ ιδιοκτήτη του εστιατορίου «Νεράιδα της Λίμνης» στην λίμνη Κουρνά καθώς και όλους τους γονείς που βοήθησαν για να βγει σε πέρας αυτή η διοργάνωση.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ
ΠΑΡ17/11/2017

ΣΤΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΚΟΙΝΟΒΙΟ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΡΕΙΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΤΟΥ ΝΟΧ

Τρεις αθλητές του Ναυτικού Ομίλου Χανίων κλήθηκαν προκειμένου να δώσουν το παρών αυτό το σαββατοκύριακο στο αναπτυξιακό κοινόβιο προετοιμασίας της …

Περισσοτερα
ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ
ΤΕΤ15/11/2017

ΣΥΓΚΟΜΙΔΗ 7 ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΓΙΑ ΚΕΚΕΛΟΥ ΚΑΙ ΠΟΛΥΧΡΟΝΑΚΗ

Παράλληλα με τη συμμετοχή των αθλητών του Ναυτικού Ομίλου Χανίων στη Διεθνή Ρεγκάτα που διεξήχθη στην Κύπρο, η Αθηνά Κέκελου …

Περισσοτερα
ANEK

Enetikon Restaurant

Ocean Lifeguard
Χορηγοι
ΣΥΝΚΑ