“Παρών” στον τελικό των 200μ. μικτή στο Ελσίνκι ο Παπαστάμος

Παρών στον τελικό των 200μ. μικτή ατομική θα είναι ο Απόστολος Παπαστάμος! Ο Χανιώτης πρωταθλητής, βελτιώνοντας το χρόνο του κατά ένα σχεδόν δευτερόλεπτο σε σχέση με τον προκριματικό κατάφερε να σφραγίσει την πρόκριση στον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που γίνεται στο Ελσίνκι!

Ο χρόνος για τον Παπαστάμο στον ημιτελικό ήταν 2:03.32, όταν η επίδοσή του στον προκριματικό ήταν 2:04.21. Ο Παπαστάμος πήρε την πρόκριση από την πρώτη σειρά, όπου άλλωστε προέκυψαν οι πέντε από τους οκτώ κολυμβητές που θα συμμετάσχουν στον τελικό. Συγκεκριμένα, ο πρωταθλητής του Ναυτικού Ομίλου είχε τον 7ο καλύτερο χρόνο σε σύνολο.

Την 1η θέση κατέκτησε ο Ρώσος, Μαξίμ Στούπιν με 2:00.42, 2ος αναδείχτηκε ο Βρετανός, Τόμας Ντιν με 2:01.72 ενώ 3ος κατετάγη ο Ρώσος, Ντανίλ Ζάιτσεφ με 2:02.59.

Ο τελικός είναι προγραμματισμένος να διεξαχθεί την Παρασκευή (7/7) το απόγευμα.

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
ΔΕΥ29/04/2024

ΠΟΛΛΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ

Μια πολύ όμορφη εμπειρία έζησαν 15 αθλητές και αθλήτριες από το προαγωνιστικό τμήμα κολύμβησης του Ναυτικού Ομίλου Χανίων, συμμετέχοντας το …

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

ΤΡΕΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΒΑΘΡΟ Η ΚΑΜΙΣΑΚΗ ΣΤΟ “3Ο ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ FAMILY CUP MASTERS 2024”

Τρεις θέσεις στο βάθρο κατάφερε να εξασφαλίσει η Μαρία Καμισάκη σε αγώνες κολύμβησης Masters, οι οποίοι διεξήχθησαν στο Ιλίσιο κολυμβητήριο. …