Μετάλλιο για τη Ντουντουνάκη στο πανελλήνιο OPEN!

Με την κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου στο αγώνισμα των 100μ. πεταλούδα εξαργυρώθηκε η παρουσία της Άννας Ντουντουνάκη στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης OPEN που ολοκληρώθηκε την Παρασκευή (12/8) στο κολυμβητήριο του Αλίμου!

Η Χανιώτισσα αθλήτρια, συνεχίζοντας το σερί των εντυπωσιακών, φετινών εμφανίσεών της σημείωσε επίδοση 1.02.45, η οποία την ανέδειξε 2η, τερματίζοντας πίσω από την Κριστέλ Βουρνά που με χρόνο 1.00.05 αναδείχτηκε νικήτρια της κούρσας, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο.

Στο αγώνισμα των 50μ. πεταλούδα, η Ντουντουνάκη, σημειώνοντας χρόνο 28.44 κατέκτησε την 4η θέση, αν και κάλλιστα θα μπορούσε να ήταν μέσα στα μετάλλια, αν ληφθεί υπόψη ο χρόνος της Μάρθας Μάτσα (του Άρη Θεσσαλονίκης) που ήταν ελαφρώς καλύτερος (28.42) όπως εξάλλου και της Αναστασίας Αμοιρόγλου της ΧΑΝΘ (28.37). Την 1η θέση πάντως κατέκτησε η Κριστέλ Βουρνά (του Εθνικού) που με επίδοση 27.05, πήρε το χρυσό μετάλλιο.

Επόμενη στάση… Περού!

Πλέον, η Ντουντουνάκη… ετοιμάζει βαλίτσες καθώς το Σάββατο (13/8) νωρίς το πρωί αναχωρεί για τη μακρινή Λίμα του Περού όπου και θα διεξαχθεί (από 16 έως 21 Αυγούστου) το 3ο παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων-Νεανίδων.

Την αποστολή, στην οποία ηγείται ο αντιπρόεδρος της Κ.Ο.Ε. Γιώργος Κατσαρός και συνοδεύουν οι προπονητές, Αλέξανδρος Νικολόπουλος, Άκης Οικονόμου και ο γιατρός Γιώργος Μαρίνος, αποτελούν μαζί με τη Ντουντουνάκη, 8 συνολικά αθλητές. Πρόκειται για τους Παναγιώτη Σαμιλίδη, Στέφανο Χριστόπουλο – Χαλιντέι, Κριστιάν Γκολομέεβ, Χάρη Καρακαϊδό, Αλέξανδρο Θεοχαρίδη, Ανδρέα Βαζαίο και  Σταυρούλα Καραντάκου.

Σύμφωνα με την ανακοίνωση της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας, «την αποστολή μας, αναμένει και η ελληνική κοινότητα του Περού η οποία, μέσω της Προέδρου της, Σόνιας Ραπτοπούλου – Βάβουλη, ετοιμάζει υποδοχή και φιλοξενία στη Λίμα! “Περιμένουμε με συγκίνηση την αποστολή των εφήβων κολυμβητών και τους ευχόμαστε ολόψυχα να φέρουνε τη ΝΙΚΗ”, αναφέρει χαρακτηριστικά το μήνυμα που έστειλε – η κ. Ραπτοπούλου – στην Κ.Ο.Ε.»!

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
ΔΕΥ29/04/2024

ΠΟΛΛΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ

Μια πολύ όμορφη εμπειρία έζησαν 15 αθλητές και αθλήτριες από το προαγωνιστικό τμήμα κολύμβησης του Ναυτικού Ομίλου Χανίων, συμμετέχοντας το …

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

ΤΡΕΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΒΑΘΡΟ Η ΚΑΜΙΣΑΚΗ ΣΤΟ “3Ο ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ FAMILY CUP MASTERS 2024”

Τρεις θέσεις στο βάθρο κατάφερε να εξασφαλίσει η Μαρία Καμισάκη σε αγώνες κολύμβησης Masters, οι οποίοι διεξήχθησαν στο Ιλίσιο κολυμβητήριο. …