Πολυξένη (Ολια) Κόρακα (κολύμβηση)
![](https://nox.gr/wp-content/uploads/2024/01/koraka-Olia.jpg)
Γεννημένη την παραμονή των Χριστουγέννων του 2007, η Πολυξένη ή Ολια Κόρακα συγκαταλέγεται εδώ και αρκετά χρόνια στις τάξεις του τμήματος κολύμβησης του Ναυτικού Ομίλου Χανίων.
Η νεαρή αθλήτρια αποτελεί μάλιστα ένα ακόμη μέλος της οικογένειας Κόρακα μετά τη μεγάλη της αδερφή, Δέσποινα, που είναι επίσης κολυμβήτρια και αυτή την περίοδο σπουδάζει και τον μικρότερο αδερφό της -αθλητή της υδατοσφαίρισης- Παναγιώτη.
Η Ολια Κόρακα ξεκίνησε την κολύμβηση απ’ όταν ήταν 6 χρονών, έχοντας πλέον μια 10ετή διαδρομή μέχρι σήμερα στο κολυμβητήριο.
Εχει συμμετάσχει σε 5 πανελλήνια -θερινά και χειμερινά- πρωταθλήματα και τα αγωνίσματα στα οποία συμμετέχει περισσότερο είναι τα 50 και 100μ. ελεύθερο.
Οπως λέει και η ίδια, «η κολύμβηση είναι ένα άθλημα πολύ απαιτητικό αλλά με κάνει να ξεχνιέμαι από το καθημερινό άγχος από το διάβασμα ενώ μου έχει χαρίσει αναμνήσεις που θα μείνουν αξέχαστες αλλά και φιλίες που θα κρατήσουν μια ζωή».
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
![](https://nox.gr/wp-content/uploads/2024/07/NOX-SitiAquathlon-masters-3.jpg)
ΣΤΟ ΒΑΘΡΟ ΤΩΝ ΝΙΚΗΤΩΝ ΚΟΚΟΛΙΝΑΚΗΣ, ΦΟΥΡΑΚΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΔΗΣ
Στο βάθρο των νικητών κατάφεραν ν’ ανέβουν οι Μιχάλης Κοκολινάκης, Κατερίνα Φουράκη και Δημήτρης Περιστερίδης οι οποίοι συμμετείχαν στο SitiAquathlon …
![](https://nox.gr/wp-content/uploads/2024/05/Pitsitaki-venizeleia-kolymvisi-22.jpg)
ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕ ΜΕ 9 ΜΕΤΑΛΛΙΑ Ο ΝΟΧ – 3Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΘΛΗΤΡΙΑ Η ΠΙΤΣΙΤΑΚΗ
Με την κατάκτηση δύο ακόμα μεταλλίων, φτάνοντας έτσι τα εννέα σε σύνολο ολοκληρώθηκε η συμμετοχή για τον Ναυτικό Ομιλο Χανίων …