Με επιτυχία οι 2οι Παγκρήτιοι αγώνες SUP στο Βλητέ

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκαν την περασμένη Κυριακή 3 Σεπτεμβρίου στην παραλία του Βλητέ οι παγκρήτιοι αγώνες SUP που διοργανώθηκαν για δεύτερη χρονιά από τον Ναυτικό Ομιλο Χανίων και συνδιοργανωτές την Περιφερειακή Ενότητα Χανίων, τον Δήμο Χανίων, την Ε.Ο.Κ.Κ. Ορθιας Σανιδκοκωπηλασίας & Κατολίσθησης, τον σύλλογο γονέων & φίλων κανόε καγιάκ του ΝΟΧ και τον πολιτιστικό σύλλογο Σούδας.

Συνολικά συμμετείχαν οκτώ αθλητικά σωματεία απ’ όλη την Κρήτη με 120 αθλητές και αθλήτριες, αναδεικνύοντας τη δυναμική του αθλήματος στο νησί.

Ειδικότερα, τα σωματεία που συμμετείχαν ήταν τα εξής: ΝΟ Χανίων, Θ.Ν.Ο. Σανίδας Ηρακλείου, ΑΣ Ιστιοσανίδας & Κατολίσθησης Χανίων, ΝΟ Σητείας, ΑΣ Ορθιας Σανιδοκωπηλασίας Χανίων, ΑΣ Αποκόρωνας, ΝΑ Σύλλογος Αγ. Νικολάου Λασιθίου και ΑΠΣ Θαλάσσιου Σκι & Κατολίσθησης Χανίων.

Τους αγώνες τίμησαν με την παρουσία τους ο αντιπεριφερειάρχης Χανίων, Νίκος Καλογερής, ο αντιδήμαρχος Αθλητισμού, Στέλιος Μιχαηλάκης, ο περιφερειακός σύμβουλος, Ανδρέας Κουκλινός, η υπεύθυνη χορηγιών της ΑΝΕΚ LINES, Αννα Νικολακάκη, ο πρόεδρος του πολιτιστικού συλλόγου Σούδας, Ηλίας Φραγκιαδακης, σύσσωμο το ΔΣ του ΝΟ Χανίων και του συλλόγου γονέων & φίλων κανόε καγιάκ, καθώς και πλήθος κόσμου, οι οποίοι είχαν την ευκαιρία ν’ απολαύσουν μια ξεχωριστή αθλητική δραστηριότητα σε φυσικό περιβάλλον με ιδανικές καιρικές συνθήκες.

Σύμφωνα με τον προπονητή, Μανόλη Αγγελάκη: «Οι αγώνες εξελίχθηκαν με ιδανικό τρόπο, δίνοντας την ευκαιρία σε αθλητές/τριες και παρευρισκόμενους να απολαύσουν την παραμονή τους στην παραλία του Βλητέ και να δουν την όμορφη γιορτή του αθλητισμού να εξελίσσεται με μοναδικό τρόπο. Συγχαίρουμε όλους τους αθλητές/τριες μας για την προσπάθεια που κατέβαλαν και τις επιτυχίες τους, κατακτώντας 45 μετάλλια (9 χρυσά, 19 ασημένια, 17 χάλκινα). Ευχαριστούμε θερμά τα αθλητικά σωματεία που μας τίμησαν με τη συμμέτοχη τους, καθώς και όλους όσοι μας στήριξαν, φορείς, χορηγούς, υποστηρικτές, συλλόγους και βγήκε ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα τόσο σε αγωνιστικό επίπεδο όσο και στο επίπεδο της φιλοξενίας».

Από την πλευρά του ο έφορος του τμήματος του ΝΟ Χανίων και υπεύθυνος για τις δημόσιες σχέσεις της ομοσπονδίας, Νίκος Κουριδάκης, τονίζει τα εξής: «Το SUP είναι ένα δυναμικό και αναπτυσσόμενο άθλημα. Βλέποντας τα τελευταία χρόνια ότι έχουν αναπτυχθεί αρκετά σωματεία στην Κρήτη πήραμε την πρωτοβουλία σε συνεργασία με την ομοσπονδία να διοργανώσουμε τους 2ους παγκρήτιους αγώνες στο Βλητέ. Ο στόχος είναι να καταφέρουμε να καθιερώσουμε αυτή τη διοργάνωση. Απ’ ό,τι φαίνεται μας δίνουν δύναμη τα σωματεία που ήρθαν απ’ όλη την Κρήτη, μιας και κατέφθασαν 120 αθλητές και αθλήτριες. Ευχαριστούμε πολύ για την ανταπόκρισή τους, όπως επίσης την Περιφέρεια Κρήτης, τον Δήμο Χανίων, το Δημοτικό λιμενικό ταμείο και το Λιμενικό Ταμείο Χανίων, τον μεγάλο μας χορηγό ANEK LINES, την Τράπεζα Χανίων, την ΕΤΑΝΑΠ ΑΕ Νερά SAMARIA και τον πολιτιστικό σύλλογο Σούδας, καθώς και το κέτερινγκ ΠΡΕΠΟΝ του κ. Καζάκου Ιωάννη για την χορηγία του εξοπλισμού (τραπέζια, καρέκλες), την φιλοξενία των αθλητών και τη στήριξή του. Τέλος, ιδιαίτερη αναφορά θα ήθελα να κάνω στον σύλλογο γονέων & φίλων κανόε καγιάκ του ΝΟΧ όπου για ακόμα μια φορά, όλοι μαζί κατάφεραν μαζί με τη διοίκηση και τους υποστηρικτές μας να βγάλουν ένα άρτιο αποτέλεσμα».

Αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

ΑΓΩΝΑΣ SPRINT

Χρυσό μετάλλιο
• Αλεξανδράκη Ευτυχία 100μ. Sprint 14’00” κορασίδων
• Ξηρουχάκης Μανούσος 100μ. Sprint 14’00” παίδων
• Παπαδάκης Νικόλαος 100μ. Sprint 14’00 παμπαίδων Β’ σειρά
• Λαβράνου Αντωνία 100μ. Sprint 14’00” κορασίδων αρχαρίων Β’ σειρά
• Παπαδάκη Νικολέτα 100μ. Sprint 14’00” κορασίδων αρχαρίων Α’ σειρά
Ασημένιο μετάλλιο
• Διακάκης Νίκος 200μ. Sprint 14’00” εφήβων
• Κονταξάκης Νίκος 100μ. Sprint 14’00” παίδων
• Εργαζάκη Μαρίνα 100μ. Sprint 14’00” παγκορασίδων Β’ σειρά
• Κακαβελάκης Διονύσης 100μ. Sprint 14’00” παίδων αρχαρίων Α’ σειρά
• Μανωλικάκης Σπύρος 100μ. Sprints 14’00” παίδων αρχαρίων Β’ σειρά
• Βομβολάκη Σοφία 100μ.Sprint 14’00” παγκορασίδων Α’ σειρά
• Κουκλινού Μαρινίκη 100μ. Sprint 14’00” κορασίδων
• Κακαβελάκης Κων/νος 100μ. Sprint 14’00” παμπαίδων Α’ σειρά
Χάλκινο μετάλλιο
• Διακάκης Νίκος 200μ. Sprint 14’00” ανδρών Β’ σειρά
• Γαλανού Αναστασία 100μ. Sprint 14’00” κορασίδων αρχαρίων Α’ σειρά
• Κωνσταντίνου Ανδρέας 100μ. Sprint 14’00” ανδρών Α’ σειρά
• Κισσαμιτάκη Αικατερίνη 100μ. Sprint 14’00” κορασίδων
• Κωνσταντίνου Ανδρέας 100μ. Sprint 14’00” εφήβων
• Νάκης Νίκος 100μ. Sprint 14’00” παίδων
• Καστανάκη Ανδριάνα 100μ. Sprint 14’00” παγκορασίδων Α’ σειρά
• Μανωλικάκης Σάββας 100μ. Sprint 14’00 παίδων αρχαρίων Α’ σειρά
4η θέση
• Ξανθουδάκη Κάλια 100μ. Sprint 14’00” κορασίδων αρχαρίων Β’ σειρά
• Γαλανός Ανδρέας 100μ. Sprint 14’00 παμπαίδων Β’ σειρά
• Ηλιάκη Αναστασιά 100μ. Sprint 14’00” παγκορασίδων Α’ σειρά
• Ναλμπαντίδου Αγγελική 100μ. Sprint 14’00” κορασίδων αρχαρίων Α’ σειρά
• Νάκης Γιώργος Δημήτρης 100μ. Sprint 14’00” προαγωνιστική αγόρια Β’ σειρά
• Μανούσακας Κων/νος 100μ. Sprint 14’00 παίδων αρχαρίων Α’ σειρά
• Ζαμπετάκη Μαρκέλα 100μ. Sprint 14’00” παγκορασίδων Β’ σειρά
5η θέση
• Καζάκος Μάξιμος 100μ. Sprint 14’00” προαγωνιστική αγόρια Α’ σειρά
• Μαραθάκης Σωτήριος 100μ. Sprint 14’00” προαγωνιστική αγόρια Β’ σειρά
• Μαρμαριτσάκης Σταμάτιος 100μ. Sprint 14’00” παίδων αρχαρίων Β’ σειρά
• Κουκλινού Σωτηρία 100μ. Sprint 14’00” κορασίδων αρχαρίων Α’ σειρά
• Μαλτέζου Μαριάννα 100μ. Sprint 14’00” κορασίδων αρχαρίων Α’ σειρά
• Παπασωτηρίου Ελευθερία 100μ. Sprint 14’00” παγκορασίδων Β’ σειρά
6η θέση
• Νάκης Νίκος 100μ. Sprint 14’00” εφήβων
• Μανούσακας Κων/νος 100μ. Sprint 14’00 παίδων αρχαρίων Α’ σειρά
• Καζάκος Ιωάννης 100μ. Sprint 14’00 παμπαίδων Α’ σειρά
• Μπροκαλάκης Μιχάλης 100μ. sprint 14’00 παμπαίδων Β’ σειρά
• Νάκης Νίκος 100μ. Sprint 14’00” εφήβων
• Χειλαδάκης Εμμανουήλ 100μ. Sprint 14’00” παίδων αρχαρίων Β’ σειρά
7η θέση
• Μαλινάκης Μάξιμος 100μ. Sprint 14’00” παίδων αρχαρίων Α’ σειρά
• Ηλιάκης Εμμανουήλ 100μ. Sprint 14’00 παμπαίδων Α’ σειρά
8η θέση
• Ξηρουχάκης Μανούσος 100μ. Sprint 14’00” εφήβων

ΑΓΩΝΑΣ TECHNICAL

Χρυσό μετάλλιο
• Κισσαμιτάκη Αικατερίνη 500μ. Technical 14’00 κορασίδων
• Νάκης Νίκος 500μ. Technical 14’00 παίδων
• Λαβράνου Αντωνία 500μ. Technical 14’00 κορασίδων αρχαρίων Β’ σειρά
• Κουκλινού Σωτηρία 500μ. Technical 14’00 κορασίδων αρχαρίων Α’ σειρά
Ασημένιο μετάλλιο
• Ξανθουδάκη Κάλλια 500μ. Technical 14’00 κορασίδων αρχαρίων Β’ σειρά
• Κακαβελάκης Κων/νος 500μ. Technical 14’00 παμπαίδων Α’ σειρά
• Κακαβελάκης Διονύσης 500μ. Technical 14’00 παίδων αρχαρίων Α’ σειρά
• Μανωλικάκης Σπύρος 500μ. Technical 14’00 παίδων αρχαρίων Β’ σειρά
• Γαλανού Αναστασία 500μ. Technical 14’00 κορασίδων αρχαρίων Α’ σειρά
• Παπαδάκης Νικόλαος 500μ. Technical 14’00 παμπαίδων Β’ σειρά
• Εργαζάκη Μαρίνα 500μ. Technical 14’00 παγκορασίδων Β’ σειρά
• Κωνσταντίνου Ανδρέας 500μ. Technical 14’00” ανδρών Α’ σειρά
• Κονταξάκης Νίκος 500μ. Technical 14’00 παίδων
• Κουκλινού Μαρινίκη 500μ. Technical 14’00 κορασίδων
Χάλκινο μετάλλιο
• Μανωλικάκης Σάββας 500μ. Technical 14’00 παίδων αρχαρίων Α’ σειρά
• Παπαδάκη Νικολέτα 500μ. Technical 14’00 κορασίδων αρχαρίων Α’ σειρά
• Βομβολάκη Σοφία 500μ. Technical 14’00 παγκορασίδωνΑ’ σειρά
• Ζαμπετάκη Μαρκέλα 500μ. Technical 14’00 παγκορασίδων Β’ σειρά
• Ξηρουχάκης Μανούσος 500μ. Technical 14’00 παίδων
• Διακάκης Νίκος 500μ. Technical 14’00” εφήβων
• Αλεξανδράκη Ευτυχία 500μ. Technical 14’00” κορασίδων
• Διακάκης Νίκος 500μ. Technical 14’00” ανδρών Β’ σειρά
4η θέση
• Κωνσταντίνου Ανδρέας 500μ. Technical 14’00” εφήβων
• Καζάκος Μάξιμος 500μ. Technical 14’00 προαγωνιστική αγόρια Α’ σειρά
• Μαραθάκης Σωτήριος 500μ. Technical 14’00 προαγωνιστική αγόρια Β’ σειρά
• Μανούσακας Κων/νος 500μ. Technical 14’00 παίδων αρχαρίων Α’ σειρά
• Ηλιάκης Εμμανουήλ 500μ. Technical 14’00 παμπαίδων Α’ σειρά
• Γαλανός Ανδρέας 500μ. Technical 14’00 παμπαίδων Β’ σειρά
• Καστανάκη Ανδριάνα 500μ. Technical 14’00 παγκορασίδων Β’ σειρά
5η θέση
• Χειλαδάκης Εμμανουήλ 500μ. Technical 14’00 παίδων αρχαρίων Β’ σειρά
• Μαλτέζου Μαριάννα 500μ. Technical 14’00 κορασίδων αρχαρίων Α’ σειρά
• Μπροκαλάκης Μιχάλης 500μ. Technical 14’00 παμπαίδων Β’ σειρά
• Παπασωτηρίου Ελευθερία 500μ. Technical 14’00 παγκορασίδων Β’ ω
6η θέση
• Μαρμαριτσάκης Σταμάτιος 500μ. Technical 14’00 παίδων αρχαρίων Β’ σειρά
• Ναλμπαντίδου Αγγελική 500μ. Technical 14’00 κορασίδων αρχαρίων Α’ σειρά
• Καζάκος Ιωάννης 500μ. Technical 14’00 παμπαίδων Α’ σειρά
• Ηλιάκη Αναστασιά 500μ. Technical 14’00 παγκορασίδων Α’ σειρά
• Ξηρουχάκης Μανούσος 500μ. Technical 14’00 εφήβων
Μαλινάκης Μάξιμος 500μ. Technical 14’00 παίδων αρχαρίων Α’ σειρά
7η θέση
• Κονταξάκης Νίκος 500μ. Technical 14’00 εφήβων
8η θέση
• Νάκης Νίκος 500μ. Technical 14’00 εφήβων

ΑΓΩΝΑΣ LONG DISTANCE

Ασημένιο μετάλλιο
• Κωνσταντίνου Ανδρέας 5000μ. Long Distance 14’00” ανδρών
Χάλκινο μετάλλιο
• Κουκλινού Μαρινίκη 5000μ. Long Distance 14’00” γυναικών
4η θέση
• Αλεξανδράκη Ευτυχία 5000μ. Long Distance 14’00” γυναικών
5η θέση
• Διακάκης Νίκος 5000μ. Long Distance 14’00” ανδρών
7η θέση
• Κισσαμιτάκη Αικατερίνη 5000μ. Long Distance 14’00” γυναικών

ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ

Ο Ν.Ο. Χανίων ευχαριστεί θερμά για την καθολική τους στήριξη την Περιφερειακή Ενότητα Χανίων, τον Δήμο Χανίων, τον πολιτιστικό σύλλογο Σούδας, τον σύλλογο γονέων & φίλων κανόε καγιάκ ΝΟΧ, τον χρυσό χορηγό της διοργάνωσης ANEK LINES, τους χορηγούς: SΥΝΚΑ SUPER MARKET, ΣΚΑΒΕΝΙΤΗΣ SUPER MARKET, ΚΥRIAKAKIS TRAVEL, Λιμενικό Ταμείο Χανίων, Δημοτικό Λιμενικό Ταμείο Χανιών, ΔΑΣΚΑΛΑΚΗΣ Εμπόριο Φρούτων & Λαχανικών, Φυσικοθεραπευτήριο ΦΥΣΙΟKINISIS, Συνεταιριστική Τράπεζα Χανίων, “ΝΕΡΑ ΣΑΜΑΡΙΑ”, “ΒΙΟΧΥΜ-Creta Fresh”, Paterakis Family, εστιατόριο “ΕΝΕΤΙΚΟΝ”, Πρατήριο Καυσίμων Δ. Δημοτάκης – Ν. Δημοτάκη Ο.Ε. EKO & LPG, Χατζηδάκης Νεκτάριος ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ, Βλαμάκης “IMAGE ΕΠΙΓΡΑΦΕΣ”, Σπανουδάκης Γιάννης “ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΑΣΦΑΛΕΙΩΝ A.I.B. LEADERS BROKERS”, Ιωάννου Θεόδωρος ΛΙΠΑΝΤΙΚΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ, Μπροκαλάκης Γιώργος ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ ΕΙΔΩΝ, Αφοί Περβολαράκη ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ – SERVICE – ΕΜΠΟΡΙΑ ΣΚΑΦΩΝ, ΙΚΤΕΟ Χανίων, ΒΟΜΒΟΛΑΚΗΣ ΜΑΝΩΛΗΣ (TAXI), BELLA PIZZA Αλεξανδράκης Παντελής, ΩΚΕΑΝΟΣ Fish Market, ΖΥΜΒΡΑΓΟΥΔΑΚΗΣ Γιαούρτι πρόβειο, Ηδύοσμος Παραδοσιακά κρητικά προϊόντα Παπαγιαννάκης Α. & Ι., Γεράνι Αναψυκτικά, “ΕΛΙΑ” Ηotelgroup, Κοσμαδάκης Αρτοποιεία “ΚΡΗΤΙΚΟΣ”, Τζαμπαζάκης Κρεοπωλείο, Παραδοσιακός Ξυλόφουρνος – Καφέ Αγίου Νεκταρίου, Φούρνος Βενέτη, Φούρνος Γαλανός, τον κ. Ξανθουδάκη Γιώργο, τον κ. Κισσαμιτάκη Σπύρο, τον κ. Σεφερλή Χρήστο, τον κ. Καλιωτζή Νίκο και την Εθελοντική Ναυαγοσωστική Μονάδα Ν.Ο. Χανίων που είχε την ευθύνη της ναυαγοσωστικής κάλυψης των αγώνων.

ΤΜΗΜΑΤΑ ΕΚΜΑΘΗΣΗΣ

Ο Ναυτικός Ομιλος Χανίων στο πλαίσιο της διάδοσης των αθλημάτων κανόε καγιάκ και SUP πραγματοποιεί μαθήματα γνωριμίας & προπονήσεις, για αγόρια και κορίτσια από 8-12 ετών, στο Δημοτικό Ναυταθλητικό Κέντρο Σούδας τις παρακάτω ημέρες και ώρες:
• Δευτέρα: 15:00 -17:00
• Τετάρτη: 15:00 -17:00
• Παρασκευή: 15:00 – 17:00
• Σάββατο: 08:30 – 11:00
Τηλ. επικοινωνίας γραφεία του Ν.Ο. Χανίων 2821096078, καθημερινές (09:30-14:30 & 17:30-20:30) και Σάββατα (09:00-14:30).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

SUP
ΤΕΤ29/11/2023

ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ SUP Ο ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ!

Στην κορυφή του κόσμου βρέθηκε η ελληνική αποστολή που πήρε μέρος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα SUP που διεξήχθη στην Ταϊλάνδη! Τη …

Περισσοτερα
SUP
ΣΑΒ11/11/2023

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ SUP ΤΗΣ ΤΑΪΛΑΝΔΗΣ

Μια νέα μεγάλη εμπειρία πρόκειται να ζήσουν πέντε αθλητές και αθλήτριες του Ναυτικού Ομίλου Χανίων. Προορισμός τους η Πατάγια της …

Περισσοτερα
ANEK

nox.elgrecotours.gr

Φροντιστήρια Πουκαμισάς

Creta Farms

Pizza Fan

Enetikon Restaurant

Ocean Lifeguard

Χορηγοι
ΣΥΝΚΑ