Κορυφαίος σύλλογος στην Ελλάδα στο SUP ο ΝΟ Χανίων

Το κορυφαίο σωματείο στην Ελλάδα για το 2024 στο άθλημα του SUP είναι ο Ναυτικός Ομιλος Χανίων! Αυτό μαρτυρά η κατάκτηση των δύο πανελληνίων τίτλων που κερδήθηκαν στη Σητεία.

Επιβεβαιώνοντας για ακόμα μια φορά τη δυναμική του παρουσία στο άθλημα του SUP, ο ΝΟ Χανίων κατάφερε να κυριαρχήσει τόσο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Sprint όσο στο πανελλήνιο Ανάπτυξης Sprint & Technical που διεξήχθησαν στην πανέμορφη πόλη του Λασιθίου το διάστημα από 10 έως 12 Μαΐου.
Οι αθλητές του Ναυτικού Ομίλου κατάφεραν να κατακτήσουν και στα δύο πρωταθλήματα συνολικά 16 μετάλλια (6 χρυσά, 6 ασημένια, χάλκινα).

Στις διοργανώσεις συμμετείχαν πάνω από 210 αθλητές από 18 συλλόγους απ’ όλη την Ελλάδα με αθλητές κάθε κατηγορίας (αναπτυξιακές κατηγορίες έως master).

Να σημειωθεί ότι οι δυσμενείς καιρικές συνθήκες που επικράτησαν κατά τη διάρκεια των αγώνων επέφεραν ως συνέπεια τους διοργανωτές να διακόψουν το αγώνισμα του Long Distance, για το οποίο θα οριστεί νέα ημερομηνία.

Σε δηλώσεις του, ο έφορος του τμήματος SUP του ΝΟΧ, κ. Νικόλαος Κουριδάκης τονίζει τα εξής: «Συγχαίρουμε όλους τους αθλητές και τις αθλήτριες για τη συλλογική τους προσπάθεια και για τις επιτυχίες που κατέκτησαν, καθώς επίσης τον προπονητή μας, Μανώλη Αγγελάκη και τον βοηθό του Γιάννη Τοπσαχαλίδη όπου έφεραν εις πέρας άλλη μια δύσκολη και νικηφόρα αποστολή. Θα ήταν μεγάλη μου παράλειψη να μην ευχαριστήσω την συνοδό μας, κα Κική Ζυμβραγουδάκη, μέλος του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων του τμήματος όπου πάντα είναι δίπλα μας με όλα τα μέλη του και αρωγός σε όλες μας τις αποστολές. Τέλος θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τον αντιπεριφερειάρχη Αθλητισμού κ. Λεωνίδα Τερζή, τον Δήμαρχο Σητείας, κ. Γιώργο Ζερβάκη, τον αντιδήμαρχο Αθλητισμού, κ. Κώστα Λυμπερίου και τον πρόεδρο του ΝΟ Σητείας, κ. Αθανάσιο Ζαγκότη για την θερμή φιλοξενία τους. Επίσης τη διοργάνωση τίμησαν με την παρουσία τους ο α’ αντιπρόεδρος της Βουλής κ. Γιάννης Πλακιωτάκης και ο Hoichan Kwon από τη διεθνή ομοσπονδία Κανόε (ICF)».

Από την πλευρά του, ο προπονητής του ΝΟΧ, Μανώλης Αγγελάκης: «Συγχαίρω θερμά όλα τα παιδιά που κατάφεραν και ανταποκρίθηκαν σ’ ένα εξαιρετικά δύσκολο και απαιτητικό αγωνιστικό πρόγραμμα, στο οποίο κατέβαλλαν κάθε δυνατή προσπάθεια κι έφεραν όλες αυτές τις νέες αγωνιστικές επιτυχίες και τους ευχαριστώ για τις όμορφες στιγμές που μας χαρίζουν. Ευχαριστώ πολύ τον έφορο, Νίκο Κουριδάκη, τον επίσημο χορηγό του τμήματος ANEK LINES και το σύλλογο γονέων και φίλων καγιάκ του ΝΟΧ που είναι πάντοτε δίπλα μας. Ολοι μαζί, διοίκηση, προπονητές, αθλητές, σύλλογος γονέων, χορηγοί και υποστηρικτές προσπαθούμε για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και ευελπιστούμε σε ακόμα μεγαλύτερες επιτυχίες».

Για τον ΝΟ Χανίων συμμετείχαν οι εξής αθλητές-τριες: Κωνσταντίνου Α., Νάκης Ν., Παπαδάκης Ν., Κακαβελάκης Κ., Ηλιάκης Ε., Κισσαμιτάκης Σ.,Τσιλιμιγκάκης Σ., Αλεξανδράκη Ευτ., ΚισσαμιτάκηΑικ., Σβάρνα Φ., Κουκλινού Μ., Ζαμπετάκη Μ., Παπασωτηρίου Ε., Σβάρνα Θ., Καρτσάκη Γ., Ηλιάκη Α., Μπροκαλάκης Μ., Καζάκος Ι., Γαλανός Α., ΜανωλικάκηςΣαβ., Μανούσακας Κ., Μαλινάκης Μ., Μαρμαριτσάκης Σ., Ραγκούσης Ι., Κακαβελάκης Δ., ΜανωλικάκηςΣπ., Καζάκος Μ., Καστανάκη Α., Βομβολάκη Σ., Εργαζάκη Μ., Λαβράνου Α., Ναλμπαντίδου Α., Παπαδάκη Ν, Κουκλινού Σ., Γαλανού Α. και Ξανθουδάκη Κ.

Αναλυτικότερα τα αποτελέσματα στο πανελλήνιο Sprint έχουν ως εξής:

Χρυσό μετάλλιο

• Αλεξανδράκη Ευτυχία Sprint 200μ. νεανίδων
• Νάκης Νίκος Sprint 200μ. παίδων

Ασημένιο μετάλλιο

• Κισσαμιτάκη Αικατερίνη Sprint 200μ. νεανίδων
• Ηλιάκης Εμμανουήλ Sprint 200μ. παίδων

4η θέση

• Σβάρνα Φλώρα Sprint 200μ. νεανίδων
• Ηλιάκη Αναστασία Sprint 200μ. κορασίδων
• Κωνσταντίνου Ανδρέας Sprint 200μ. εφήβων

5η θέση

• Σβάρνα Θεοφανία Sprint 200μ. κορασίδων

6η θέση

• Κουκλινού Μαρινίκη Sprint 200μ. κορασίδων

Οι Κισσαμιτάκης Στρατός, Κακαβελάκης Κων/νος, Παπαδάκης Νίκος και Ζαμπετάκη Μαρκέλα προκριθήκαν μέχρι τα ημιτελικά του αγωνίσματος όπου και αποκλείστηκαν από την συνέχεια. Οι Τσιλιμιγκάκης Στέφανος, Παπασωτηρίου Ελευθερία και Καρτσάκη Γεωργία πήραν μέρος στα προκριματικά.

Τα αποτελέσματα στο πανελλήνιο Technical:

Χρυσό μετάλλιο

• Αλεξανδράκη Ευτυχία Technical 1000μ. νεανίδων

Ασημένιο μετάλλιο

• Κισσαμιτάκη Αικατερίνη Technical 1000μ. νεανίδων

Χάλκινο μετάλλιο

• Κουκλινού Μαρινίκη Technical 1000μ. κορασίδων

4η θέση

• Σβάρνα Φλώρα Technical 1000μ. νεανίδων
• Κωνσταντίνου Ανδρέας Technical 1000μ. εφήβων

6η θέση

• Ηλιάκη Αναστασία Technical 1000μ. κορασίδων

9η θέση

• Ζαμπετάκη Μαρκέλα Technical 1000μ. 14’00” κορασίδων
• Κακαβελάκης Κων/νος Technical 1000μ 14’00” παίδων

10η θέση

• Παπαδάκης Νίκος Technical 1000μ 14’00” παίδων

12η θέση

• Σβάρνα Θεοφανία Technical 1000μ. 14’00” κορασίδων
• Ηλιάκης Εμμανουήλ Technical 1000μ 14’00” παίδων

13η θέση

• Καρτσάκη Γεωργία Technical 1000μ. 14’00”κορασίδων
• Κισσαμιτάκης Ευστράτιος Technical 1000μ 14’00” παίδων

14η θέση

• Παπασωτηρίου Ελευθερία Technical 1000μ. 14’00” κορασίδων

17η θέση

• Νάκης Νίκος Technical 1000μ 14’00” παίδων

18η θέση

• Τσιλιμιγκάκης Στέφανος Technical 1000μ 14’00” παίδων

Τα αποτελέσματα στο πανελλήνιο Ανάπτυξης Sprint & Technical:

Χρυσό μετάλλιο

• Εργαζάκη Μαρίνα Sprint 200μ. 14’00” παγκορασίδων
• Κουκλινού Σωτηρία Technical 400μ. 14’00” κορασίδων αρχαρίων
• Κουκλινού Σωτηρία Sprint 100μ 14’00” κορασίδων αρχαρίων

Ασημένιο μετάλλιο

• Καστανάκη Ανδριάνα Technical 400μ. 14’00” παγκορασίδων
• Κακαβελάκης Διονύσης Sprint 100μ. 14’00” παίδων αρχαρίων
• Κακαβελάκης Διονύσης Technical 400μ. 14’00” παίδων αρχαρίων

Χάλκινο μετάλλιο

• Καστανάκη Ανδριάνα Sprint 200μ. παγκορασίδων
• Γαλανού Αναστασία Technical 400μ. 14’00” κορασίδων αρχαρίων
• Παπαδάκη Νικολέτα Sprint 100μ. κορασίδων αρχαρίων

4η θέση

• Μπροκαλάκης Μιχάλης Sprint 200μ. 14’00” παμπαίδων
• Μανωλικάκης Σπύρος Sprint 100μ 14’00” παίδων αρχαρίων
• Παπαδάκη Νικολέτα Technical 400μ. 14’00” κορασίδων αρχαρίων
• Γαλανού Αναστασία Sprint 100μ. κορασίδων αρχαρίων

5η θέση

• Μανωλικάκης Σπύρος Technical 400μ. 14’00 παίδων αρχαρίων
• Γαλάνος Ανδρέας Technical 400μ. 14’00” παμπαίδων
• Γαλάνος Ανδρέας Sprint 200μ. 14’00” παμπαίδων
• Ξανθουδάκη Καλλιόπη Technical 400μ. 14’00” κορασίδων αρχαρίων
• Ξανθουδάκη Καλλιόπη Sprint 100μ. κορασίδων αρχαρίων
• Βομβολάκη Σοφία Sprint 200μ. παγκορασίδων

6η θέση

• Μανωλικάκης Σάββας Sprint 200μ. 14’00” παμπαίδων
• Καζάκος Ιωάννης Technical 400μ. 14’00” παμπαίδων

7η θέση

• Λαβαράνου Αντωνία Sprint 100μ. 14’00”

8η θέση

• Εργαζάκη Μαρίνα Technical 400μ. 14’00” παγκορασίδων
• Μπροκαλάκης Μιχάλης Technical 400μ. 14’00” παμπαίδων
• Μαρμαριτσάκης Σταμάτιος Sprint 200μ. 14’00” παμπαίδων

9η θέση

• Λαβαράνου Αντωνία Technical 400μ. 14’00” παγκορασίδων
• Μανωλικάκης Σάββας Technical 400μ. 14’00” παμπαίδων

10η θέση

• Καζάκος Μάξιμος Technical 400μ. 14’00” παίδων αρχαρίων
• Βομβολάκη Σοφία Technical 400μ. 14’00” παγκορασίδων
• Μανούσακας Κων/νος Technical 400μ. 14’00” παμπαίδων

11η θέση

• Ραγκούσης Ιάσων Technical 400μ. 14’00” παμπαίδων

12η θέση

• Μαλινάκης Μάξιμος Technical 400μ. 14’00” παμπαίδων

15η θέση

• Ναλαμπαντίδου Αγγελική Technical 400μ. 14’00” παγκορασίδων

Οι Ναλαμπαντίδου Αγγελική, Μαλινάκης Μάξιμος, Ραγκούσης Ιάσων, Καζάκος Ιωάννης, Μανούσακας Κων/νος και Καζάκος Μάξιμος στο αγώνισμα του Sprint προκρίθηκαν μέχρι τα ημιτελικά του αγωνίσματος όπου και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ

Σε όλες τις προσπάθειες του τμήματος κανόε καγιάκ και SUP του Ναυτικού Ομίλου Χανίων αρωγός είναι ο επίσημος χορηγός ΑΝΕΚ LINES, η Περιφερειακή Ενότητα Χανίων, ο Δήμος Χανίων, η Συνεταριστική Τράπεζα Χανίων, το Λιμενικό Ταμείο Χανίων, το Δημοτικό Λιμενικό Ταμείο Χανίων, το ΣΥΝΚΑ, τα Νερά SAMARIA και ο σύλλογος γονέων & φίλων καγιάκ ΝΟ Χανίων.

Ευχαριστούμε θερμά για την αμέριστη στήριξη τους, τους Γιώργο & Βασίλη Βλαμάκη, ιδιοκτήτες της επιχείρησης “IMAGE ΕΠΙΓΡΑΦΕΣ”, τον κ. Σπανουδάκη Ιωάννη “Πρακτορείο ασφαλειών-A.I.B. LEADERS BROKERS” και το “πρατήριο υγρών καύσιμων Δημοτάκης Δ.-Δημοτάκη Ν. Ο.Ε. EKO & LP”, την επιχείρηση των Αφων Περβολαράκη (ανταλλακτικά – service – εμπορία σκαφών), το ΙΚΤΕΟ Χανίων τον κ. Μανωλικάκη Γιώργο & τον κ. Ιωάννου Θεόδωρος Λιπαντικά-Ανταλλακτικά Αυτοκινήτων.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ

Νέες εγγραφές στο τμήμα κανόε καγιάκ και SUP για αγόρια και κορίτσια από 8 ετών και άνω, θα ξεκινήσουν από την Δευτέρα 3 Ιουνίου συμφώνα με το παρακάτω πρόγραμμα: Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή 17:00-19:00.
Πληροφορίες: Μαν. Αγγελάκης 6977245423.

 

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

SUP
ΠΕΜ09/05/2024

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗ ΣΗΤΕΙΑ ΓΙΑ ΔΥΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

Η πρόκληση δύο νέων πανελληνίων πρωταθλημάτων που αφορούν το άθλημα του SUP ακολουθεί το επόμενο τριήμερο (10-12/5) για τον Ναυτικό …

Περισσοτερα
SUP
ΤΕΤ29/11/2023

ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ SUP Ο ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ!

Στην κορυφή του κόσμου βρέθηκε η ελληνική αποστολή που πήρε μέρος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα SUP που διεξήχθη στην Ταϊλάνδη! Τη …

Περισσοτερα
Summer Sport Camp NOX
ANEK

nox.elgrecotours.gr

Φροντιστήρια Πουκαμισάς

Creta Farms

Pizza Fan

Enetikon Restaurant

Ocean Lifeguard

Χορηγοι
ΣΥΝΚΑ