Εκπληκτικές εμφανίσεις για Ντουντουνάκη και Παπαστάμο

Με εκπληκτικές εμφανίσεις ξεκίνησε η συμμετοχή των αθλητών του Ναυτικού Ομίλου Χανίων στο διεθνές μίτινγκ κολύμβησης, που διεξάγεται στη Νίκαια της Γαλλίας. Αννα Ντουντουνάκη και Απόστολος Παπαστάμος επιβεβαίωσαν τα όρια για τους Ολυμπιακούς Αγώνες όπου θα λάβουν μέρος, κερδίζοντας χάρη σε αυτές τις επιδόσεις το χρυσό και το ασημένιο μετάλλιο αντίστοιχα.

Η Ντουντουνάκη τα κατάφερε στα 100μ. πεταλούδα, σημειώνοντας χρόνο 57.86. Μάλιστα, αυτή είναι η δεύτερη καλύτερη επίδοση στη καριέρα της, μετά το πανελλήνιο ρεκόρ (57.77) που είχε πετύχει στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2018, ενώ παράλληλα επιβεβαιώνει το όριο πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς του Τόκιο, το οποίο έχει πιάσει από το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Γκουανγκζού.

Από την άλλη, εξαιρετική ήταν η κούρσα για τον Παπαστάμο στα 400μ. μικτή, σημειώνοντας χρόνο 4.15.81, επίδοση που αποτελεί όριο Ολυμπιακών Αγώνων, το οποίο πιστοποιεί για τρίτη φορά!

Στην πρώτη μέρα των αγώνων ο Αλέξανδρος Κάχρης αγωνίστηκε στα 400μ. ελεύθερο όπου κατετάγη 16ος στα προκριματικά. Το μεγάλο στοίχημα για τον Χανιώτη πρωταθλητή είναι η συμμετοχή του στα 800μ. ελεύθερο όπου επιδιώκει μια πολύ γρήγορη κούρσα.

Η Εθνική μας ομάδα κατέκτησε την Παρασκευή (5/2) δύο ακόμα μετάλλια, με τους Κωνσταντίνο Εγγλεζάκη στα 400μ. ελεύθερο με 3.50.82 και Απόστολο Χρήστου στα 100μ. ύπτιο με επίδοση 53.99, κερδίζοντας αντίστοιχα το ασημένιο και το χάλκινο μετάλλιο.

Σε δηλώσεις που έχει παραχωρήσει στην ιστοσελίδα της ΚΟΕ, ο προπονητής, Ακης Οικονόμου που μαζί με τον Κώστα Τζιλιβάκη συνοδεύουν τους αθλητές στο διεθνές μίτινγκ, τόνισε τα εξής:

«Είμαστε ικανοποιημένοι από τις επιδόσεις των περισσοτέρων στην πρώτη ημέρα των αγώνων. Κάποιοι ήταν σε πολύ καλό αγωνιστικό ρυθμό και κολύμπησαν κοντά στα ρεκόρ τους κατακτώντας και καλές θέσεις. Κάποιοι άλλοι χρειάζονται ακόμα κάποιες κούρσες για να βρουν αγωνιστικό ρυθμό μετά την απόχη επί μακρόν από τους αγώνες. Ομως όλοι έχουμε πίστη ότι αύριο (Σάββατο) θα έχουμε ακόμα καλύτερη παρουσία με καλές επιδόσεις».

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
ΔΕΥ11/03/2024

ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ ΤΑ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟ ΕΑΡΙΝΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΑΙ ΤΑ ΜΙΝΙ ΣΤΟΥΣ ΕΑΡΙΝΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ

Κάτι παραπάνω από θετικό ήταν το αποτέλεσμα για τον Ναυτικό Ομιλο Χανίων στη διπλή διοργάνωση που πήρε μέρος και φιλοξενήθηκε …

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
ΣΑΒ09/03/2024

ΣΤΙΣ 18 ΚΑΙ 19 ΜΑΊ̕ΟΥ ΤΑ “2Α ΚΟΝΤΑΞΑΚΕΙΑ”

Ο Ναυτικός Ομιλος Χανίων ανακοινώνει ότι οι φετινοί “Κονταξάκειοι” αγώνες κολύμβησης πρoαγωνιστικών κατηγοριών και μίνι 8-9 ετών θα διεξαχθούν το …