Ισοπαλία (5-5) αλλά ισάξια… παραμονής!

Παρά το ισόπαλο 5-5 στον αγώνα με την Ηλιούπολη, ο Ναυτικός Όμιλος Χανίων ANEK LINES εξασφάλισε κατά μεγάλο ποσοστό την παραμονή του στην Α1 Εθνική κατηγορία δύο αγωνιστικές πριν από το φινάλε της περιόδου.

Έτσι, η ομάδα του Μάκη Βολτυράκη θα συνεχίσει, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, να αγωνίζεται στο πρώτο τη τάξει Εθνικό πρωτάθλημα της χώρας και τη νέα αγωνιστική περίοδο όταν ακόμα απομένουν τα εκτός έδρας παιχνίδια με το Ναυτικό Όμιλο Πατρών και τον ΠΑΟΚ.

Ο αγώνας με την Ηλιούπολη διεξήχθη στην έδρα του Κολυμβητηρίου Χανίων, την οποία τα Χανιά χρησιμοποίησαν για πρώτη φορά φέτος ή αλλιώς μετά από… 348 ημέρες και το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό για το περσινό πρωτάθλημα! Όλο αυτό το διάστημα, η Χανιώτικη ομάδα δυσκολεύτηκε τα μέγιστα αλλά τελικά κατάφερε να εξασφαλίσει την παραμονή της.

Ο αγώνας είχε αμφίρροπη εξέλιξη, καθώς Ν.Ο.Χ. και Ηλιούπολη συμβάδιζαν στο σκορ. Τα Χανιά είχαν το προβάδισμα κατά την εξέλιξη του τέταρτου και τελευταίου 8λεπτου με δύο γκολ διαφορά (5-3) αλλά η Ηλιούπολη, σκοράροντας με τους Κουλιέρακη και Λάζαρη ισοφάρισε σε 5-5 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Για τα Χανιά τα γκολ σημείωσαν οι Βλοντάκης(2), Μπατάκης(2) και Βιζυράκης(1) ενώ για την Ηλιούπολη οι Λάζαρης(2), Κουλιεράκης(2) και Γιάγκος(1).