Τρίτος στο SUP, τέταρτος στο κανόε καγιάκ Σπριντ στην Ελλάδα

Επιβεβαιώνοντας για μια ακόμη χρονιά ότι συγκαταλέγεται ανάμεσα στα κορυφαία σωματεία στην Ελλάδα, ο Ναυτικός Ομιλος Χανίων κατάφερε να ξεχωρίσει στα πανελλήνια πρωταθλήματα κανόε καγιάκ Σπριντ και SUP που διεξήχθησαν το Σαββατοκύριακο 20 και 21 Ιουλίου στο Σχοινιά.

Ειδικότερα, οι Χανιώτες αθλητές αναδείχτηκαν βάσει των επιδόσεών τους στην 3η θέση στο SUP, ενώ τερμάτισαν στην 4η θέση στο κανόε καγιάκ Σπριντ. Αντίστοιχα, η συγκομιδή σε μετάλλια ανήλθε σε οκτώ (4 χρυσά, 2 ασημένια και 2 χάλκινα) και δεκαέξι (1 χρυσό, 6 ασημένια και 9 χάλκινα).

Σύμφωνα με τον προπονητή του Ν.Ο. Χανίων, Μανώλη Αγγελάκη: «Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την προσπάθεια που κατέβαλαν και για τις επιτυχίες τους. Συνεχίζουμε και για άλλες μεγάλες επιτυχίες».

Αναλυτικά, οι αθλητές που σημείωσαν τις διακρίσεις είναι οι εξής: Αναγνωστόπουλος Α., Ιωάννου Μ., Καράκη Κ., Κερασιώτης Π., Κουργιαντάκης Σ., Κουριδάκης Ι., Κουτσοποδιώτης Ι., Κυριακάκης Γ., Μαρώπις Ι., Μαυρομμάτης Μ., Μελεμενής Α., Ξηρουχάκης Ε., Πολυχρονάκης Σ., Σαράντου Κ., Τζανακόπουλος Α., Τσουπάκης Χ. και Φραγκόπουλος Γ.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΟ ΣΠΡΙΝΤ

Χρυσά μετάλλια

• Τσουπάκης Χρήστος / Κουριδάκης Ιωάννης / Μαυρομμάτης Μιχάλης / Τζανακόπουλος Αθανάσιος Κ4 500μ. εφήβων

Ασημένια μετάλλια

• Κουτσοποδιώτης Ιωάννης / Ιωάννου Μάριος Κ2 200μ. ανδρών
• Τσουπάκης Χρήστος / Κουτσοποδιώτης Ιωάννης / Μελεμένης Αναστάσιος / Ιωάννου Μάριος Κ4 500μ. ανδρών
• Τζανακόπουλος Αθανάσιος / Μαυρομμάτης Μιχάλης Κ2 1000μ. εφήβων
• Τσουπάκης Χρήστος / Κουριδάκης Ιωάννης / Μαυρομμάτης Μιχάλης / Τζανακόπουλος Αθανάσιος Κ4 200μ. εφήβων
• Πολυχρονάκης Σπυρίδων / Ξηρουχάκης Μανόλης / Κερασιώτης Παναγιώτης / Φραγκόπουλος Γεώργιος Κ4 500μ. παίδων

Χάλκινα μετάλλια

• Αναγνωστόπουλος Αναστάσιος / Κουτσοποδιώτης Ιωάννης / Μελεμενής Αναστάσιος / Ιωάννου Μάριος Κ4 200μ. ανδρών
• Τσουπάκης Χρήστος Κ1 200μ. εφήβων
• Τσουπάκης Χρήστος / Μαυρομμάτης Μιχάλης Κ2 200μ. εφήβων
• Πολυχρονάκης Σπυρίδων Κ1 1000μ. παίδων
• Καράκη Κλειώ / Σαράντου Κωνσταντίνα Κ2 200μ. γυναικών
• Καράκη Κλειώ Κ1 1000μ. νεανίδων
• Καράκη Κλειώ / Μαρώπις Ιβάνα Κ2 200μ. νεανίδων
• Καράκη Κλειώ / Μαρώπις Ιβάνα Κ2 500μ. νεανίδων
• Πολυχρονάκης Σπυρίδων / Μαρώπις Ιβάνα Κ2 500μ. μεικτό Π/Κ

4η θέση

• Κουργιαντάκης Στυλιανός / Ξηρουχάκης Μανόλης / Κερασιώτης Παναγιώτης / Φραγκόπουλος Γεώργιος Κ4 200μ. παίδων

5η θέση

• Αναγνωστόπουλος Αναστάσιος / Μελεμενής Αναστάσιος Κ2 200μ. ανδρών
• Μαυρομμάτης Μιχάλης Κ1 500μ. εφήβων
• Ξηρουχάκης Μανόλης / Κερασιώτης Παναγιώτης Κ2 200μ. παίδων
• Καράκη Κλειώ / Τσουπάκης Χρήστος Κ2 200μ. μεικτό Ε/Ν
• Καράκη Κλειώ / Μαρώπις Ιβάνα Κ2 500μ. νεανίδων

6η θέση

• Μελεμενής Αναστάσιος Κ1 200μ. ανδρών
• Ιωάννου Μάριος Κ1 500μ. ανδρών
• Τζανακόπουλος Αθανάσιος Κ1 500μ. εφήβων
• Μαυρομμάτης Μιχάλης Κ1 1000μ. εφήβων
• Πολυχρονάκης Σπυρίδων / Φραγκόπουλος Γεώργιος Κ2 1000μ. παίδων

7η θέση

• Κουτσοποδιώτης Ιωάννης Κ1 200μ. ανδρών
• Τσουπάκης Χρήστος / Κουριδάκης Ιωάννης Κ2 200μ. ανδρών
• Κουτσοποδιώτης Ιωάννης Κ1 1000μ. ανδρών
• Τζανακόπουλος Αθανάσιος Κ1 1000μ. εφήβων
• Κουριδάκης Ιωάννης / Κουργιαντάκης Στυλιανός Κ2 200μ. εφήβων
• Ξηρουχάκης Μανόλης / Κερασιώτης Παναγιώτης Κ2 1000μ. παίδων
• Καράκη Κλειώ Κ1 200μ. νεανίδων

9η θέση

• Ιωάννου Μάριος Κ1 1000μ. ανδρών
• Κουργιαντάκης Στυλιανός Κ1 1000μ. παίδων
• Σαράντου Κωνσταντίνα Κ1 200μ. γυναικών
• Μαρώπις Ιβάνα Κ1 500μ. κορασίδων

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΟ SUP

Χρυσά μετάλλια

• Κυριακάκης Ιωάννης 500μ. 12’6” παίδων
• Κυριακάκης Ιωάννης 500μ. 14’00” παίδων
• Μαρώπις Ιβάνα 500μ. 12’6” κορασίδων
• Μαρώπις Ιβάνα 500μ. 14’00” κορασίδων

Ασημένια μετάλλια

• Καράκη Κλειώ 500μ. 12’6” νεανίδων
• Καράκη Κλειώ 500μ. 14’00” νεανίδων

Χάλκινα μετάλλια

• Πολυχρονάκης Σπυρίδων 12’6” παίδων
• Πολυχρονάκης Σπυρίδων 14’00” παίδων

4η θέση

• Φραγκόπουλος Γεώργιος 14’00” παίδων
• Φραγκόπουλος Γεώργιος 14’00” παίδων

5η θέση

• Μαυρομμάτης Μιχάλης 12’6” εφήβων
• Μαυρομμάτης Μιχάλης 14’00” εφήβων
• Ξηρουχάκης Μανόλης 12’6” παίδων

6η θέση

• Τζανακόπουλος Αθανάσιος 14’00” εφήβων

7η θέση

• Τζανακόπουλος Αθανάσιος 12’6” εφήβων
• Κουριδάκης Ιωάννης 12’6” εφήβων

8η θέση

• Κουριδάκης Ιωάννης 14’00” εφήβων

ΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΙ

Οι εγγραφές για παιδιά από 8 ετών και άνω στο κανόε καγιάκ και το SUP συνεχίζονται. Οι προπονήσεις πραγματοποιούνται στο Δημοτικό Ναυταθλητικό Κέντρο Σούδας κάθε Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή μεταξύ 17:30 και 19:30. Υπεύθυνος προπονητής είναι ο Δημήτρης Καραγιαννίδης.

Αρωγός του τμήματος κανόε καγιάκ του Ν.Ο. Χανίων είναι ο επίσημος χορηγός του, η ναυτιλιακή εταιρεία ANEK LINES.

Επίσης ο Ν.Ο. Χανίων και ο σύλλογος γονέων κανόε καγιάκ ευχαριστούν θερμά τον κ. Εμμανουήλ Παπαδάκη για την ευγενική του προφορά σε ιατροφαρμακευτικό εξοπλισμό καθώς και την εταιρεία «Seven Consumer» για την προφορά των νερών «Aqua Power».

Ενα μεγάλο ευχαριστώ προς τους γονείς των αθλητών, οι οποίοι βρίσκονται ανελλιπώς δίπλα στα παιδιά και στηρίζουν την προσπάθειά τους παρά τις δύσκολες οικονομικές καταστάσεις και τον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων για την καθολική του στήριξη.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ
ΠΑΡ09/08/2019

ΤΟ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΤΟΥ ΤΙΤΛΟΥ ΣΤΟ SUP ΚΑΙ ΤΗΝ 3Η ΘΕΣΗ ΣΤΟ ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ!

Ολοκληρώθηκαν για το 2019 οι αγωνιστικές δραστηριότητες σε πανελλήνιο επίπεδο για το τμήμα κανόε καγιάκ του Ναυτικού Ομίλου Χανίων. Η …

Περισσοτερα
ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ
ΠΕΜ01/08/2019

ΣΤΟ ΠΙΤΕΣΤΙ ΤΗΣ ΡΟΥΜΑΝΙΑΣ Ο ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ Κ23

Αναχώρησε για το Πιτέστι της Ρουμανίας η Εθνική μας ομάδα κανόε καγιάκ η οποία θα λάβει μέρος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα …

Περισσοτερα
ANEK

Enetikon Restaurant

Ocean Lifeguard

Χορηγοι
ΣΥΝΚΑ