Σούπερ Παπαστάμος στη Νετάνια! 4ος με… τρία πανελλήνια ρεκόρ!

Με μια ασύλληπτη κούρσα στον τελικό των 400μ. μικτή ατομική, ο Απόστολος Παπαστάμος “άγγιξε” την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης που ολοκληρώθηκε στη Νετάνια του Ισραήλ.

Ο χαρισματικός αθλητής του Ναυτικού Ομίλου Χανίων, στην κυριολεξία, τα… έδωσε όλα, φτάνοντας μια ανάσα αφενός από την κατάκτηση ενός εκ των τριών μεταλλίων, αφετέρου κατάφερε να σπάσει τρεις φορές το πανελλήνιο ρεκόρ! Μάλιστα, η επίδοσή του στο τελικό με 4:21.89 είναι το νέο ρεκόρ για την πιο μεγάλη κατηγορία από τη δική του, αυτή των Εφήβων, ένα ρεκόρ το οποίο κρατούσε για 16 ολόκληρα χρόνια σχεδόν και ανήκε στον Βασίλη Δεμέτη με 4:22.32. Στο αμέσως προηγούμενο αγώνα, στον ημιτελικό, ο Παπαστάμος είχε καταρρίψει το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ κατά τρία ολόκληρα δευτερόλεπτα και από το 4:25.83 πέρασε στον τελικό με 4:22.84! Ουσιαστικά, δηλαδή, ο Παπαστάμος σημείωσε τρία νέα πανελλήνια ρεκόρ, δύο στην κατηγορία των Παίδων, αλλά και σε αυτήν την Εφήβων!

Παράλληλα, ο Παπαστάμος χάρη στην επίδοσή του στον ημιτελικό, εξασφάλισε το όριο για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα Εφήβων/Νεανίδων που θα διεξαχθεί στην Ινδιανάπολη των ΗΠΑ, το διάστημα μεταξύ 18-23 Αυγούστου!

Ο ΤΕΛΙΚΟΣ

Στον τελικό των 400μ. μικτή ατομική ο Παπαστάμος “έσπασε” τα χρονόμετρα, σημειώνοντας χρόνο 4:21.89. Αυτή, η τεράστια επίδοση τον έφερε στην 4η θέση, χάνοντας το μετάλλιο για 26 κλάσματα του δευτερολέπτου, αν και σημειώνεται πως ήταν ο μικρότερος ηλικιακά αθλητής (6 από τους 8 ήταν γεννημένοι το 1999, ένας το 2000 και ο Παπαστάμος το 2001).

Αξίζει να σημειωθεί επίσης ότι μέχρι τα 300 μέτρα ο Χανιώτης πρωταθλητής ήταν πρωτοπόρος, ωστόσο το χρυσό μετάλλιο κατέληξε στον Ούγγρο, Μπάλαζ Χόλο με 4:19.55, ενώ το ασημένιο μετάλλιο κέρδισε ο Τόμας Ντιν από τη Μεγάλη Βρετανία με 4:20.20. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Μάρτσελ Βαγκρόφσκι με 4:21.63.

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
ΔΕΥ11/03/2024

ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ ΤΑ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟ ΕΑΡΙΝΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΑΙ ΤΑ ΜΙΝΙ ΣΤΟΥΣ ΕΑΡΙΝΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ

Κάτι παραπάνω από θετικό ήταν το αποτέλεσμα για τον Ναυτικό Ομιλο Χανίων στη διπλή διοργάνωση που πήρε μέρος και φιλοξενήθηκε …

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
ΣΑΒ09/03/2024

ΣΤΙΣ 18 ΚΑΙ 19 ΜΑΊ̕ΟΥ ΤΑ “2Α ΚΟΝΤΑΞΑΚΕΙΑ”

Ο Ναυτικός Ομιλος Χανίων ανακοινώνει ότι οι φετινοί “Κονταξάκειοι” αγώνες κολύμβησης πρoαγωνιστικών κατηγοριών και μίνι 8-9 ετών θα διεξαχθούν το …