Νέα νίκη πριν τη διακοπή!

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του, μιας και ακολουθεί μία μεγάλη διακοπή του πρωταθλήματος, ο Ναυτικός Όμιλος Χανίων ANEK LINES, επικρατώντας σε βάρος του Καλαμακίου με σκορ 16-9 για τη 10η αγωνιστική.

Η χανιώτικη ομάδα έτσι, με απολογισμό 6 νίκες και συγκομιδή 18 βαθμών κράτησε τη θέση της μέσα στην προνομιούχο 6άδα της βαθμολογίας και αγωνιστικά τουλάχιστον, ατενίζει το μέλλον της με αισιοδοξία, αρκεί να ξεπεραστούν τα προβλήματα που υπάρχουν με την πισίνα του κολυμβητηρίου Χανίων. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο αγώνας με το Καλαμάκι πραγματοποιήθηκε στο Παλαιό Φάληρο, καθώς το κολυμβητήριο στα Χανιά, τις τελευταίες εβδομάδες έχει τεθεί εκτός λειτουργίας.

Λόγω της ελλιπής του προπόνησης, ο Ν.Ο.Χ. ANEK LINES δεν κατάφερε από το ξεκίνημα του αγώνα να επιβάλει την κυριαρχία του, κάτι που τελικά κατόρθωσε στο δεύτερο ημίχρονο όταν το σκορ από 8-8 μετετράπη σε 16-8 υπέρ του με αποτέλεσμα να πάρει μία εύκολη νίκη.

Όπως δηλώνει και ο προπονητής της χανιώτικης ομάδας, Μάκης Βολτυράκης: «Στην αρχή δυσκολευτήκαμε λίγο, είχαμε βέβαια το προβάδισμα, ισοφαριστήκαμε αλλά μετά κερδίσαμε εύκολα. Σε κάποια στιγμή το σκορ ήταν 8-8 αλλά με ένα σερί δικό μας, το μετατρέψαμε σε 16-8. Σε γενικές γραμμές νομίζω ότι κάναμε καλή εμφάνιση. Ήμασταν αποδοτικοί και στην άμυνα και στην επίθεση. Ωστόσο, έχουμε επηρεαστεί που δεν προπονούμαστε σωστά και αυτό φαίνεται. Ένα τέτοιο παιχνίδι θα μπορούσαμε να το είχαμε καθαρίσει από την αρχή, με αποτέλεσμα να πάρουμε μπροστά μετά το α’ ημίχρονο. Τώρα, όσον αφορά τη συνέχεια, ακολουθεί μια μεγάλη διακοπή. Τα παιδιά θα ξεκουραστούν μέχρι την ερχόμενη Τετάρτη (7/12) και από εκεί και πέρα, θα ξεκινήσουμε την προετοιμασία μας για το β’ γύρο. Ελπίζω τότε να έχουμε τη δυνατότητα να δώσουμε τα παιχνίδια στην έδρα μας. Θέλουμε η πισίνα να είναι ανοικτή, έτσι ώστε να μας δει και ο κόσμος και να έχει τη δυνατότητα να απολαύσει αυτή την ομάδα».

Πρώτοι σκόρερ για τα Χανιά, τα οποία για τον α’ γύρο, χρωστάνε το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό όπου εκτός απροόπτου θα γίνει στις 11 Φεβρουαρίου, ήταν οι Δερμιτζάκης, Ντούλος και Σάμπο, που σημείωσαν από 3 γκολ ο καθένας.

Ν.Ο.Χ. ANEK LINES: Σολανάκης 1, Σάμπο 3, Φωκάς 2, Δερμιτζάκης 3, Πρωτοπαπαδάκης 1, Μπαριωτάκης 2, Αυγουστιανάκης 1, Ντούλος 3.

Καλαμακι: Λιοτσάκης 1, Σάντα 1, Αγγελίδης 3, Σαλπαδήμας 2, Βασιλόπουλος 1, Μονιούδης 1

Τα 8λεπτα: 2-3, 4-2, 6-3, 4-1

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
ΤΕΤ17/04/2024

ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΗΣΕ ΜΕ ΗΤΤΑ Ο ΝΟΧ ΑΝΕΚ LINES – ΣΤΑ PLAY OUT Η ΠΑΡΑΜΟΝΗ

Με ήττα αποχαιρέτησε τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο για το πρωτάθλημα της Α1 ο ΝΟ Χανίων ΑΝΕΚ LINES, γνωρίζοντας …

ΚΥΡ14/04/2024

ΗΤΤΑ ΜΕ ΨΗΛΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΤΟΝ ΑΛΙΜΟ

Ο Αλιμος ήταν ο νικητής με σκορ 18-11 στο παιχνίδι που διεξήχθη την Κυριακή το μεσημέρι και άνοιξε την αυλαία …