Μετάλλια και ατομικά ρεκόρ στο Χειμερινό Πρωτάθλημα!

Εξαιρετική ήταν η παρουσία του Ν.Ο. Χανίων στο Χειμερινό Πρωτάθλημα Κολύμβησης Νοτίου Ελλάδας που πραγματοποιήθηκε από την Παρασκευή (18/2) έως και την Κυριακή (20/2) στο κολυμβητήριο της Νίκαιας. Η Χανιώτικη ομάδα κατέλαβε 4 πρώτες θέσεις και κέρδισε συνολικά 10 μετάλλια, γεγονός που προκάλεσε μεγάλη ικανοποίηση στα μέλη της αποστολής αλλά και στον προπονητή Κώστα Τζιλιβάκη που είδε όλους τους κολυμβητές και τις κολυμβήτριές του να βελτιώνουν τις ατομικές τους επιδόσεις και να μοιράζουν πολλές υποσχέσεις ενόψει της συνέχειας!
Μεγάλη πρωταγωνίστρια για τον Χανιώτικο Όμιλο ήταν η Άννα Ντουντουνάκη που κατέκτησε 3 χρυσά μετάλλια, τερματίζοντας πρώτη στα 100 μέτρα ελεύθερο και στα 50 και 100 μέτρα πεταλούδα ενώ την 1η θέση κατέλαβε και η Ροζάννα Λαμπαρδάκη στο αγώνισμα των 100μ. ύπτιο. Η τελευταία θα μπορούσε να είχε κερδίσει δύο ακόμα πρώτες θέσεις, αλλά τελικά τερμάτισε 2η στα 200μ. ύπτιο και στα 200μ. μικτή ατομική ενώ τη 2η θέση κατέκτησε και η Ναταλία Κελαϊδή στα 50μ. ελεύθερο. Θέση στο βάθρο κατέλαβαν ακόμη ο Αλέξανδρος Πιταροκοίλης που κατετάγη 3ος στην κούρσα των 200μ. μικτής ατομικής και η Άννα Αποστολάκη που ήταν επίσης 3η στο ίδιο αγώνισμα. Το δέκατο μετάλλιο προέκυψε για το ομαδικό του Ν.Ο. Χανίων που στα 4×100 ελεύθερο, με τις Άννα Αποστολάκη, Νικολέτα Κορωναίου, Βαρβάρα Μποφίλη και Ροζάννα Λαμπαρδάκη, κατέκτησε την 3η θέση.
tzilivakisΣύμφωνα με τον Κώστα Τζιλιβάκη: «σίγουρα είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα αποτελέσματα. Τα παιδιά κολύμπησαν πολύ γρήγορα, κάτι άλλωστε που αποδεικνύεται από το γεγονός ότι έκαναν όλα τους ατομικά ρεκόρ! Εάν δούμε τα αποτελέσματα, διαπιστώνουμε ότι θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει κι άλλα μετάλλια καθώς είχαμε άλλες τρεις 4ες θέσεις ενώ και μέσα στην 8άδα θα μπορούσαμε να είχαμε κι άλλα παιδιά, που ουσιαστικά δεν τα κατάφεραν στις λεπτομέρειες. Είμαι πολύ ευχαριστημένος λοιπόν από την επίδοση και την προσπάθειά τους, διότι παρότι αντιμετωπίσαμε μεγάλα προβλήματα με τις πισίνες, καταφέραμε να πάμε πάρα πολύ καλά. Θα ξαναπώ ότι στόχος μας είναι να είμαστε απόλυτα έτοιμοι για το καλοκαιρινό πρωτάθλημα, σίγουρα όμως βλέπω ότι τα παιδιά αυτή τη στιγμή είναι σε πολύ καλή κατάσταση».
4×100 ελεύθερο γυναικών
3η θέση Ν.Ο. Χανίων (Άννα Αποστολάκη, Νικολέτα Κορωναίου, Βαρβάρα Μποφίλη, Ροζάννα Λαμπαρδάκη) με χρόνο 04:32:54

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
ΠΕΜ25/04/2024

ΜΕ ΠΕΝΤΕ ΑΘΛΗΤΕΣ ΣΤΟ ACROPOLIS SWIM OPEN 2024

Με τη συμμετοχή πέντε αθλητών ο Ναυτικός Ομιλος Χανίων θα δώσει το παρών στον μεγαλύτερο εσωτερικό αγώνα κολύμβησης της χρονιάς, …