Μεγάλη επιτυχία σημείωσαν οι «Κορίσσιοι» αγώνες

Εξαιρετικές ήταν οι επιδόσεις για τους αθλητές του Ν.Ο. Χανίων στο πλαίσιο των 10ων Κορίσσιων διασυλλογικών αγώνων κανόε καγιάκ που πραγματοποιήθηκαν αυτό το σαββατοκύριακο (9&10 Οκτωβρίου) στη λίμνη του Κουρνά. Ο πρωταθλητής χανιώτικος όμιλος θριάμβευσε, κατακτώντας συνολικά 40 μετάλλια, 11 χρυσά, 10 ασημένια και 19 χάλκινα, αποδεικνύοντας τις μεγάλες αγωνιστικές του δυνατότητες και πως το μέλλον του ανήκει.
Το ευχάριστο ήταν πως οι καιρικές συνθήκες αποτέλεσαν σύμμαχο και σε συνδυασμό με τη δυνατότητα που προσφέρει η λίμνη, πραγματοποιήθηκαν συναρπαστικοί αγώνες, στους οποίους πήραν μέρος 180 αθλητές από την Ελλάδα και την Κύπρο. Απόδειξη για το υψηλό επίπεδο της διοργάνωσης, αποτέλεσε το γεγονός πως στη λίμνη του Κουρνά το παρών έδωσαν οι πρόεδροι των Ομοσπονδιών κανόε καγιάκ Ελλάδας και Κύπρου, οι κύριοι Αντώνης Νικολόπουλος και Παρασκευάς Κίκης αντίστοιχα, οι οποίοι συνεχάρησαν τον ΝΟΧ για την άρτια διοργάνωση και το ό,τι συγκαταλέγεται ανάμεσα στους συλλόγους με την πιο έντονη δραστηριότητα στο συγκεκριμένο άθλημα.
Για το τελικό αποτέλεσμα, ο προπονητής του Ν.Ο. Χανίων, Μανόλης Αγγελάκης, αισθάνεται πολύ ικανοποιημένος, αποδίδοντας τις επιτυχίες των νεαρών αθλητών του στη δουλειά που παράγεται τα τελευταία χρόνια ενώ την ίδια εκτίμηση διατηρεί και ο έφορος του τμήματος, Δημήτρης Καλλιβρετάκης που θεωρεί πως ίσως η φετινή ήταν η πιο επιτυχημένη διοργάνωση που έχει πραγματοποιηθεί στη λίμνη του Κουρνά από το 2000, χρονολογία που άνοιξε η αυλαία των αγώνων.
Αξίζει να σημειωθεί ότι με τους Κορίσσιους αγώνες η αγωνιστική περίοδος για τον ΝΟΧ ολοκληρώθηκε. Σύμφωνα με τον Μανόλη Αγγελάκη: «Θέλω να συγχαρώ όλα τα παιδιά, τους αθλητές και τις αθλήτριες του τμήματος για τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν προκειμένου να έρθουν όλες αυτές οι σημαντικές διακρίσεις το 2010. Το τελικό αποτέλεσμα αποτελεί έργο πολλών ετών και σκληρών δοκιμασιών. Παράλληλα, θα ήθελα να ευχηθώ στα παιδιά που είναι μαθητές της Τρίτης τάξης του Λυκείου, καλή δύναμη και καλή επιτυχία σε αυτή τη δύσκολη προσπάθεια που ξεκινούν για την εισαγωγή τους στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση».

Αναλυτικά τα αποτελέσματα για τους αθλητές του ΝΟΧ είναι τα εξής:
1η θέση:
Γιάννης Αντωνίου στο αγώνισμα Κ1 1000μ. τζούνιορ αγοριών
1η θέση: Ελευθερία Παπασταματάκη-Ελισάβετ Γενεράκη στο αγώνισμα Κ2 1000μ. τζούνιορ κοριτσιών
1η θέση: Ελένη Αλειφέρη-Γεωργία Γέρου στο αγώνισμα Κ2 2000μ. Κορασίδων  
1η θέση: Αντωνία Μπερτσουλάκη-Κλειώ Σηφάκη στο αγώνισμα Κ2 2000μ. Παγκορασίδων
1η θέση: Γιάννης Αντωνίου-Θοδωρής Μάμαλης στο αγώνισμα Κ2 1000μ. τζούνιορ αγοριών
1η θέση: Ελευθερία Παπασταματάκη στο αγώνισμα Κ1 1000μ. τζούνιορ κοριτσιών
1η θέση: Αντωνία Μπερτσουλάκη-Κλειώ Σηφάκη στο αγώνισμα Κ2 200μ. Παγκορασίδων
1η θέση: Δημήτρης Μαρουλής στο αγώνισμα Κ1 200μ. Εφήβων
1η θέση: Σοφία Βεναρδάτου-Κωνσταντίνα Σαράντου στο αγώνισμα Κ2 200μ. Νεανίδων
1η θέση: Κλειώ Σηφάκη στο αγώνισμα Κ1 200μ. Παγκορασίδων
1η θέση: Ελένη Αλειφέρη-Γεωργία Γέρου στο αγώνισμα Κ2 200μ. Κορασίδων

2η θέση: Αναστάσης Αναγνωστόπουλος στο αγώνισμα Κ1 200μ. Ανδρών-Σειρά β’
2η θέση: Αντωνία Μπερτσουλάκη στο αγώνισμα Κ1 200μ. Παγκορασίδων
2η θέση: Γεωργία Γέρου στο Αγώνισμα Κ1 200μ. Κορασίδων-Σειρά β’
2η θέση: Σοφία Στάθη-Πηνελόπη Βεναρδάτου στο αγώνισμα Κ2 200μ. Παγκορασίδων
2η θέση: Μιχάλης Τζουγκαράκης-Γιάννης Μπερτσουλάκης στο αγώνισμα Κ2 200μ. Παμπαίδων  
2η θέση: Γιώργος Σηφάκης-Άρης Δημητριαδης στο αγώνισμα Κ2 1000μ. τζούνιορ αγοριών
2η θέση: Αναστάσης Αναγνωστόπουλος στο αγώνισμα Κ2 2000μ. Ανδρών  
2η θέση: Μιχάλης Τζουγκαράκης-Γιάννης Μπερτσουλάκης στο αγώνισμα Κ2 2000μ. Παμπαίδων  
2η θέση: Σοφία Στάθη-Πηνελόπη Βεναρδάτου στο αγώνισμα Κ2 2000μ. Παγκορασίδων
2η θέση: Ελένη Κοκάκη-Μαριάνθη Βοτζαλίδη στο αγώνισμα Κ2 1000μ. τζούνιορ κοριτσιών

3η θέση: Κάτια Γερόνικου-Μαγδαληνή Τζανακοπούλου στο αγώνισμα  Κ2 1000μ. τζούνιορ κοριτσιών
3η θέση: Κλειώ Σηφάκη στο αγώνισμα Κ1 2000μ Παγκορασίδων
3η θέση: Ελένη Αλειφέρη στο αγώνισμα  Κ1 2000μ. Κορασίδων
3η θέση: Δημήτρης Μαρουλής-Μανόλης Κολτσάκης στο αγώνισμα Κ2 2000μ. Εφήβων
3η θέση: Ελένη  Γλεντουσάκη-Μαργαρίτα Καρακατσάνη στο αγώνισμα  Κ2 2000μ Κορασίδων Αρχαρίων
3η θέση: Γιάννης Μπερτσουλάκης στο αγώνισμα Κ1 2000μ. Παίδων
3η θέση: Ζωή Δημητρουλάκη-Στέφη Βεργανελάκη στο αγώνισμα Κ2 2000μ. Κορασίδων
3η θέση: Αντωνία Ζουλάκη-Όλγα Κουτσοποδιώτη στο αγώνισμα Κ2 2000μ. Παγκορασίδων
3η θέση: Σάββας Τζανάκης-Χριστόφορος Σηφάκης στο αγώνισμα Κ2 2000μ. Παμπαίδων
3η θέση: Ελισάβετ Γενεράκη στο αγώνισμα Κ1 1000μ. τζούνιορ κοριτσιών
3η θέση: Σοφία Βεναρδάτου στο αγώνισμα  Κ1 200μ. Νεανίδων
3η θέση: Ελένη Αλειφέρη στο αγώνισμα Κ1 200μ. Κορασίδων-Σειρά Α’
3η θέση: Κωνσταντίνα Σαράντου στο αγώνισμα Κ1 200μ. Κορασίδων-Σειρά Β’
3η θέση: Αργυρώ Καμπάκη-Βάσω Μπολιουδάκη στο αγώνισμα Κ2 200μ. Νεανίδων
3η θέση: Πηνελόπη Βεναρδάτου στο αγώνισμα  Κ1 200μ. Παγκορασίδων-Σειρά Α’
3η θέση: Σοφία Στάθη στο αγώνισμα Κ1 200μ. Παγκορασίδων-Σειρά Β’
3η θέση: Ευαγγελία Σηφάκη-Ζωή Δημητρουλάκη στο αγώνισμα Κ2 200μ. Κορασίδων
3η θέση: Γιάννης Μπερτσουλάκης στο αγώνισμα Κ1 200μ. Παίδων-Σειρά Α’
3η θέση: Δημήτρης Μαρουλής-Νίκος Σκορδυλάκης στο αγώνισμα Κ2 200μ. Εφήβων

4η θέση: Ευφραίμ Παντελάκης-Κωνσταντίνος Ρουμελιωτάκης στο αγώνισμα Κ2 200μ. Παμπαίδων-Σειρά Α’
4η θέση: Μαριλένα Σκουλά-Βιργινία Μπουρδάκη στο αγώνισμα Κ2 200μ. Νεανίδων
4η θέση: Μαρία Λυραντζάκη-Στέφη Βεργανελάκη στο αγώνισμα Κ2 200μ. Κορασίδων
4η θέση: Ζωή Δημητρουλάκη στο αγώνισμα Κ1 200μ. Κορασίδων-Σειρά Α’
4η θέση: Δημήτρης Μαρουλής στο αγώνισμα Κ1 2000μ. Εφήβων
4η θέση: Ευαγγελία Σηφάκη στο αγώνισμα Κ1 200μ. Κορασίδων-Σειρά Β’
4η θέση: Αντωνία Ζουλάκη-Όλγα Κουτσοποδιώτη στο αγώνισμα Κ2 200μ. Παγκορασίδων
4η θέση: Αντωνία Ζουλάκη στο αγώνισμα Κ1 200μ. Παγκορασίδων-Σειρά Β’
4η θέση: Παναγιώτης Μαρκαντωνάκης-Αντώνης Μαρκαντωνάκης στο αγώνισμα Κ2 2000μ. Παμπαίδων
4η θέση: Κωνσταντίνα Σαράντου-Ευαγγελία Σηφάκη στο αγώνισμα Κ2 2000μ. Κορασίδων
4η θέση: Γιάννης Γενεράκης-Παναγιώτης Κοντάκος στο αγώνισμα Κ2 200μ. Παμπαίδων-Σειρά Β’
4η θέση: Γιάννης Μπερτσουλάκης-Κωνσταντίνος Κολιακουδάκης στο αγώνισμα Κ2 2000μ. Εφήβων
4η θέση: Γεωργία Γέρου στο αγώνισμα Κ1 2000μ. Κορασίδων
4η θέση: Σάββας Τζανάκης-Κωνσταντίνος Κολιακουδάκης στο αγώνισμα Κ2 200μ. Παίδων
4η θέση: Μιχάλης Τζουγκαράκης στο αγώνισμα Κ1 200μ. Παίδων-Σειρά Β’
5η θέση: Χριστόφορος Σηφάκης στο αγώνισμα Κ1 200μ. Παίδων-Σειρά Α’
5η θέση: Πηνελόπη Βεναρδάτου στο αγώνισμα Κ1 2000μ. Παγκορασίδων
5η θέση: Φραντζέσκα Ροκάκη στο αγώνισμα Κ1 200μ. Παγκορασίδων-Σειρά Α’
5η θέση: Θοδωρής Μάμαλης στο αγώνισμα Κ1 1000μ. τζούνιορ αγοριών
5η θέση: Κωνσταντίνα Σαράντου στο αγώνισμα Κ1 2000μ. Κορασίδων
5η θέση: Νίκος Σκορδυλάκης στο αγώνισμα Κ1 200μ. Εφήβων
5η θέση: Χρυσάνθη Σκαραντωνάκη-Ζαχαρένια Λαμπροπούλου στο αγώνισμα Κ2 2000μ. Κορασίδων Αρχαρίων
5η θέση: Ευσταθία Βεργανελάκη στο αγώνισμα Κ1 200μ. Κορασίδων-Σειρά Β’
6η θέση: Σάββας Τζανάκης στο αγώνισμα Κ1 200μ. Παίδων-Σειρά Α’
6η θέση: Όλγα Κουτσοποδιώτη στο αγώνισμα Κ1 200μ. Παγκορασίδων-Σειρά Β’
6η θέση: Άρης Δημητριάδης στο αγώνισμα Κ1 1000μ. τζούνιορ αγοριών
6η θέση: Ζωή Δημητρουλάκη στο αγώνισμα Κ1 2000μ. Κορασίδων
6η θέση: Μαριλένα Σκουλά-Βιργινία Μπουρδάκη στο αγώνισμα Κ2 2000μ. Κορασίδων
6η θέση: Κώστας Αγγελάκης-Χρήστος Καλλιβρετάκης στο αγώνισμα Κ2 200μ. Παμπαίδων-Σειρά Α’
6η θέση: Μιχάλης Τζουγκαράκης στο αγώνισμα Κ1 2000μ. Παίδων
6η θέση: Γιάννης Παπασταματάκης-Τάσος Μελεμένης στο αγώνισμα  Κ2 2000μ. Παμπαίδων
6η θέση: Βιργινία Μπουρδάκη στο αγώνισμα Κ1 200μ. Κορασίδων-Σειρά Β’
6η θέση: Μαριλένα Σκουλά στο αγώνισμα  Κ1 200μ. Κορασίδων-Σειρά Α’
6η θέση: Βάσω Μπολιουδάκη στο αγώνισμα Κ1 200μ. Νεανίδων
6η θέση: Ελένη Κοκάκη στο αγώνισμα Κ1 1000μ. τζούνιορ κοριτσιών
7η θέση: Παναγιώτης Κοντάκος-Κωνσταντίνος Ρουμελιωτάκης στο αγώνισμα Κ2 2000μ. Παμπαίδων
7η θέση: Αντωνία Μπερτσουλάκη στο αγώνισμα Κ1 2000μ. Παγκορασίδων
7η θέση: Χρυσάνθη Σκαραντωνάκη στο αγώνισμα Κ1 2000μ. Κορασίδων Αρχαρίων
8η θέση: Κάτια Γερόνικου στο αγώνισμα Κ1 1000μ. τζούνιορ κοριτσιών
8η θέση: Γιάννης Κουτστοποδιώτης-Αριστοτέλης Βοτζαλίδης στο αγώνισμα Κ2 2000μ. Παμπαίδων
8η θέση: Εμμανουήλ Κολτσάκης στο αγώνισμα Κ1 2000μ. Εφήβων
8η θέση: Ευαγγελία Σηφάκη στο αγώνισμα Κ1 2000μ. Κορασίδων
8η θέση: Ευφραίμ Παντελάκης-Γιάννης Γενεράκης στο αγώνισμα Κ2 2000μ. Παμπαίδων
8η θέση: Ελένη Γλεντουσάκη στο αγώνισμα Κ1 2000μ. Κορασίδων Αρχαρίων
9η θέση: Σάββας Τζανάκης στο αγώνισμα Κ1 2000μ. Παίδων
9η θέση: Αντωνία Ζουλάκη στο αγώνισμα Κ1 2000μ. Παγκορασίδων
9η θέση: Μαργαρίτα Καρακατσάνη στο αγώνισμα Κ1 2000μ. Κορασίδων Αρχαρίων
10η θέση: Αντώνης Μαρκαντωνάκης στο αγώνισμα Κ1 2000μ. Παίδων Αρχαρίων
10η θέση: Κωνσταντίνος Αγγελάκης-Χρήστος Καλλιβρετάκης στο αγώνισμα Κ2 2000μ. Παμπαίδων
10η θέση: Στέφη Βεργανελάκη στο αγώνισμα Κ1 2000μ. Κορασίδων 
10η θέση: Κωνσταντίνος Κολιακουδάκης στο αγώνισμα Κ1 2000μ. Παίδων
11η θέση: Γιάννης Κουτσοποδιώτης στο αγώνισμα Κ1 2000μ. Παίδων Αρχαρίων
11η θέση: Σοφία Στάθη στο αγώνισμα Κ1 2000μ. Παγκορασίδων
11η θέση: Βιργινία Μπουρδάκη στο αγώνισμα Κ1 2000μ. Κορασίδων
11η θέση: Χριστόφορος Σηφάκης στο αγώνισμα Κ1 2000μ. Παίδων
12η θέση: Όλγα Κουτσοποδιώτη στο αγώνισμα Κ1 2000μ. Παγκορασίδων
12η θέση: Παναγιώτης Μαρκαντωνάκης στο αγώνισμα Κ1 2000μ. Παίδων Αρχαρίων
13η θέση: Φραντζέσκα Ροκάκη στο αγώνισμα Κ1 2000μ. Παγκορασίδων
13η θέση: Μαριλένα Σκουλά στο αγώνισμα Κ1 2000μ. Κορασίδων
15η θέση: Γιάννης Παπασταματάκης στο αγώνισμα  Κ1 2000μ. Παίδων Αρχαρίων
17η θέση: Σπύρος Καμπάκος στο αγώνισμα  2000μ Παίδων Αρχαρίων
17η θέση: Κωνσταντίνος Ρουμελιωτάκης στο αγώνισμα  Κ1 2000μ. Παμπαίδων
18η θέση: Αριστοτέλης Βοτζαλίδης στο αγώνισμα  Κ1 2000μ. Παίδων Αρχαρίων
18η θέση: Παναγιώτης Κοντάκος στο αγώνισμα  Κ1 2000μ. Παμπαίδων
20η θέση: Ευφραίμ Παντελάκης στο αγώνισμα  Κ1 2000μ. Παμπαίδων
21η θέση: Αλέξανδρος Δημητριάδης στο αγώνισμα  Κ1 2000μ. Παμπαίδων
22η θέση: Κωνσταντίνος Αγγελάκης στο αγώνισμα  Κ1 2000μ. Παμπαίδων
23η θέση: Χρήστος Καλλιβρετάκης στο αγώνισμα Κ1 2000μ.  Παμπαίδων
Επίσης στους αγώνες συμμετείχαν εκτός συναγωνισμού λόγω μικρότερης ηλικίας ο Μιχάλης Μαυρομάτης και η Μαίρη Μελεμένη.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ
ΤΕΤ19/06/2019

ΣΥΓΚΟΜΙΔΗ 15 ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΛΙΜΑΝΟ

Πολύ καλή εμφάνιση είχαν οι αθλητές και αθλήτριες της ομάδας κανόε καγιάκ του Ναυτικού Ομίλου Χανίων στους διασυλλογικούς αγώνες που …

Περισσοτερα
ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ
ΣΑΒ15/06/2019

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟΥΣ ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΟΥΣ ΤΟΥ Ν.Α. ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ

Συνεχίζοντας την προετοιμασία για τις σπουδαίες διοργανώσεις που ακολουθούν, ο Ναυτικός Ομιλος Χανίων λαμβάνει μέρος την Κυριακή (16/6) στους διασυλλογικούς …

Περισσοτερα
ANEK

Enetikon Restaurant

Ocean Lifeguard

Χορηγοι
ΣΥΝΚΑ