Εξαιρετικοί και πάλι οι αγώνες στον Κουρνά – Πρωταθλητής ο Ναυτικός Ομιλος Χανίων

Για μια ακόμη χρονιά, η πανέμορφη λίμνη στον Κουρνά του Δήμου Αποκορώνου πλημμύρισε από ενθουσιασμό στο πλαίσιο των 19ων «Κορίσσιων» διασυλλογικών αγώνων κανόε καγιάκ σπριντ, τους οποίους διοργάνωσε με μεγάλη αγωνιστική και οργανωτική επιτυχία ο Ναυτικός Ομιλος Χανίων σε συνεργασία με τον Δήμο Αποκορώνου και την Ελληνική Ομοσπονδία κανόε καγιάκ.

Η φετινή διοργάνωση, που διεξήχθη το το Σαββατοκύριακο 3 και 4 Νοεμβρίου είχε την ιδιαιτερότητα ότι περιλάμβανε την πραγματοποίηση δύο πανελληνίων πρωταθλημάτων, των Μεγάλων Αποστάσεων κανόε καγιάκ σπριντ 5.000μ. και των Μεσαίων Αποστάσεων SUP 6.000μ.. Επίσης, στον ίδιο αγωνιστικό στίβο διεξήχθησαν οι πανελλήνιοι αγώνες Special Olympics, ενώ η τέταρτη αγωνιστική δράση δεν ήταν άλλη από τους «Κορίσσιους» διασυλλογικούς αγώνες. Συνολικά, το παρών έδωσαν 250 αθλητές από 23 σωματεία από την Ελλάδα, ενώ επίσης παρευρέθηκαν αθλητές από την Πολωνία. Ακόμη, ξεχωριστή ήταν η παρουσία 60 αθλητών Special Olympics από τέσσερα διαφορετικά προγράμματα (Ν.Ο. Χανίων, Αγίου Κοσμά-Ε.Ν.Ο. Αιγυπτιωτών, Χαλκίδας-Ν.Ο. Χαλκίδας και Βούλας).

Ολοι οι συμμετέχοντες έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, δηλώνοντας πάνω απ’ όλα ενθουσιασμένοι από την ομορφιά του φυσικού τοπίου και την κρητική φιλοξενία.

Τους αγώνες τίμησαν με την παρουσία τους ο πρόεδρος της ευρωπαϊκής ομοσπονδίας κανό, Αλμπερτ Γουντς, ο  πρόεδρος της ελληνικής Ομοσπονδίας κανόε καγιάκ, Αντώνης Νικολόπουλος, αξιωματούχοι της κυπριακής ομοσπονδίας, ο αντιπρόεδρος, Ματθαίος Κωνσταντίνου και ο έφορος, Ζένιος Νικολάου και ο πρόεδρος και η διευθύντρια των Special Olympics Hellas, Διονύσης Κοδέλας και Αρτεμις Βασιλοπούλου αντίστοιχα.

Επίσης, στους αγώνες έδωσαν, μεταξύ άλλων, το παρών, η βουλευτής Χανίων του ΣΥΡΙΖΑ, Βάλια Βαγιωνάκη, ο αντιπρόεδρος του ΕΑΚ Χανίων, Γιάννης Μπαρτζώκας, εκ μέρους του Δήμου Αποκορώνου, ο Δήμαρχος, Χαράλαμπος Κουκιανάκης και οι αντιδήμαρχοι, Αργυρώ Μπενάκη, Αντώνιος Κοτσιφάκης και Νικόλαος Νικολακάκης, ο δημοτικός σύμβουλος Αποκόρωνα, Σταμάτης Σγουρης, ο αντιδήμαρχος Χανίων, Σταύρος Φιωτάκης, από την Περιφερειακή Ενότητα Χανίων, η υπεύθυνη σε θέματα αθλητισμού, Κατερίνα Ζομπανάκη, ο θεματικός αντιπεριφερειάρχης Ανάπτυξης, Δημήτριος Μιχελογιάννης, η πρόεδρος των Αμεα Χανίων, Αμαλία Μπασιά, η υπεύθυνη χορηγιών της «Χρυσού» χορηγού της διοργάνωσης, ΑΝΕΚ LINES, Αννα Νικολακάκη και ο πρόεδρος της ΕΤΑΝΑΠ, Μανώλης Αποστολάκης.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ Ο Ν.Ο. ΧΑΝΙΩΝ

Στο καθαρά αγωνιστικό σκέλος, ο Ναυτικός Ομιλος Χανίων κατάφερε για ακόμα μια χρονιά να έχει μια εξαιρετική παρουσία, επιβεβαιώνοντας το υψηλό επίπεδο που χαρακτηρίζει τους αθλητές του. Απόδειξη αποτελεί ότι αναδείχτηκε πρωταθλητής Ελλάδας στις Μεγάλες Αποστάσεις κανόε καγιάκ 5.000μ., αλλά και στις Μεσαίες Αποστάσεις SUP 6.000μ.

Ειδικότερα, ο ΝΟΧ υπερίσχυσε σε σύνολο 16 σωματείων στο κανόε καγιάκ, κατακτώντας έξι μετάλλια (πέντε ασημένια, ένα χάλκινο) ενώ στο SUP έφτασε στην κατάκτηση εννέα μεταλλίων (έξι χρυσά, τρία ασημένια).

Στους «Κορίσσιους» αγώνες, ο απολογισμός για τον Ναυτικό Ομιλο ήταν συνολικά 15 μετάλλια (4 χρυσά, 5 ασημένια και 6 χάλκινα) και, τέλος, στους πανελλήνιους αγώνες Special Olympics, οι αθλητές του ΝΟΧ κέρδισαν 11 μετάλλια (1 χρυσό, 6 ασημένια και 4 χάλκινα).

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Ακολουθούν τα αποτελέσματα για τον Ναυτικό Ομιλο Χανίων στις τέσσερις διοργανώσεις.

• Πανελλήνιο Μεγάλων Αποστάσεων κανόε καγιάκ σπριντ 5.000μ.

Ασημένια μετάλλια
Ιωάννου Μάριος Κ1 5000μ. Ανδρών
Τσουπάκης Χρήστος Κ1 5000μ. Εφήβων
Τζανακόπουλος Αθανάσιος Κ1 5000μ. Παίδων
Κέκελου Αθηνά Κ1 5000μ. Γυναικών
Παπασταματάκη Ελευθερία-Μαρίνα Κ1 5000μ. Νεανίδων
Χάλκινα μετάλλια
Κουριδάκης Ιωάννης Κ1 5000μ. Εφήβων
4η θέση
Κουτσοποδιώτης Ιωάννης Κ1 5000μ. Ανδρών
5η θέση
Σαράντου Κωνσταντίνα Κ1 5000μ. Γυναικών
6η θέση
Πολυχρονάκης Ελευθέριος Κ1 5000μ. Εφήβων
Καράκη Κλειώ Κ1 5000μ. Κορασίδων
7η θέση
Μεταξάς Χρήστος Κ1 5000μ. Ανδρών
Σηφάκης Γεώργιος Κ1 5000μ. Εφήβων
9η θέση
Μαυρομάτης Μιχάλης Κ1 5000μ. Παίδων
10η θέση
Τζανακόπουλος Ιωάννης Κ1 5000μ. Ανδρών
15η θέση
Ξηρουχάκης Εμμανουήλ Κ1 5000μ. Παίδων
16η θέση
Κερασιώτης Παναγιώτης Κ1 5000μ. Παίδων

• Αγώνες κανόε καγιάκ σπριντ μεγάλων αποστάσεων αναπτυξιακών κατηγοριών (3.000μ. – 2.000μ. – 1.000μ.)

Χρυσό μετάλλιο
Κονταξάκης Παρασκευάς Κ1 3000μ. Παμπαίδων
Χάλκινα μετάλλια
Πολυχρονάκης Σπυρίδων Κ1 3000μ. Παμπαίδων
Αλεξανδράκη Ευτυχία Κ1 2000μ. Κορασίδων Αρχαρίων
4η θέση
Διακάκης Νικόλαος Κ1 2000μ. Παίδων Αρχαρίων
5η θέση
Φραγκόπουλος Γεώργιος Κ1 3000μ. Παμπαίδων
6η θέση
Διακάκης Μαρία Κ1 1000μ. Προαγωνιστικά Κορίτσια
8η θέση
Κοπάσης Ευάγγελος Κ1 2000μ. Παίδων Αρχαρίων
10η θέση
Δερμιτζάκης Μάξιμος Κ1 3000μ. Παμπαίδων
11η θέση
Μαρώπις Ιβάνα Κ1 3000μ. Παγκορασίδων
12η θέση
Κισσαμιτάκη Αικατερίνη Κ1 2000μ. Κορασίδων Αρχαρίων
Ξυρουχάκη Αγλαΐα Κ1 3000μ. Παγκορασίδων
13η θέση
Κοπάση Μαρία Κ1 2000μ. Κορασίδων Αρχαρίων
14η θέση
Χατζηδάκης Ευάγγελος Κ1 2000μ. Παίδων Αρχαρίων
15η θέση
Κουργιαντάκης Στυλιανός Κ1 3000μ. Παγκορασίδων

• Πανελλήνιο πρωτάθλημα Μεσαίων Αποστάσεων SUP 6.000μ.

Χρυσά μετάλλια
Διακάκης Νικόλαος 12’6» Παίδων Αρχαρίων
Κυριακάκης Ιωάννης 14’00» Παμπαίδων
Κονταξάκης Παρασκευάς 12’6» Παμπαίδων
Παπασταματάκη Ελευθερία 12’6» Νεανίδων
Καράκη Κλειώ 12’6» Κορασίδων
Μαρκαντωνάκη Αννα-Μαρία 12’6» Κορασίδων Αρχαρίων
Ασημένια μετάλλια
Κουριδάκης Ιωάννης 12’6» Εφήβων
Χατζηδάκης Ευάγγελος 14’00» Παίδων Αρχαρίων
Μαρώπις Ιβάνα 12’6» Παγκορασίδων
6η θέση
Μεταξάς Χρήστος 12’5» Ανδρών

• 19οι «Κορίσσιοι» αγώνες

Χρυσά μετάλλια
Κουτσοποδιώτης Ιωάννης / Μάριος Ιωάννου Κ2 200μ. Ανδρών
Πολυχρονάκης Σπυρίδων / Φραγκόπουλος Γεώργιος Κ2 200μ. Παμπαίδων
Ξηρουχάκης Μανούσος / Κονταξάκης Νικόλαος Κ2 200μ. Προαγωνιστική Αγοριών Α’ Σειρά
Δασκαλάκης Στυλιανός / Γιοβάνης Αντώνιος Κ2 200μ. Προαγωνιστική Αγοριών Β’ Σειρά
Ασημένια μετάλλια
Κοπάσης Ευάγγελος / Διακάκης Νικόλαος Κ2 200μ. Παίδων Αρχαρίων Α’ Σειρά
Τζανακόπουλος Αντώνης / Νομικός Νικόλαος Κ2 200μ. Προαγωνιστική Αγοριών Β’ Σειρά
Σαράντου Κωνσταντίνα / Κέκελου Αθηνά Κ2 200μ. Γυναικών
Τσουπάκη Μελιτίνη / Δανδουλάκη Μαρία Κ2 200μ. Κορασίδων Αρχαρίων Α’ Σειρά
Κοπάση Μαρία / Κισσαμιτάκη Αικατερίνη Κ2 200μ. Κορασίδων Αρχαρίων Β’ Σειρά
Χάλκινα μετάλλια
Τσουπάκης Χρήστος / Μεταξάς Χρήστος Κ2 200μ. Ανδρών
Αντωνίου Ιωάννης / Τζανακόπουλος Ιωάννης Κ2 200μ. Εφήβων
Τζανακόπουλος Αντώνης Κ1 200μ. Προαγωνιστικά Αγόρια
Παπασταματάκη Ελευθερία-Μαρίνα / Καράκη Κλειώ Κ2 500μ. Νεανίδων
Καράκη Κλειώ / Γράσου Αφροδίτη Κ2 200μ. Κορασίδων
Διακάκη Μαρία / Καντιανή Ειρήνη Κ2 200μ. Προαγωνιστική Κοριτσιών
4η θέση
Χατζηδάκης Ευάγγελος / Καρμίρης Νικόλαος Κ2 200μ. Παίδων Αρχαρίων Α’ Σειρά
Φώτης Αριστείδης / Τζουγανάκης Ανδρέας Κ2 200μ. Προαγωνιστική Αγοριών Α’ Σειρά
Καρμίρης Κυριακός / Καβρουλάκης Ζαχαρίας-Μιχάλης Κ2 200μ. Προαγωνιστική Αγοριών Β’ Σειρά
Παπασταματάκη Ελευθερία-Μαρίνα / Ασημακοπούλου Μαριαλένα Κ2 500μ. Γυναικών
Ελευθερίου Μαρία / Γράσου Αφροδίτη Κ2 200μ. Νεανίδων
5η θέση
Πολυχρονάκης Ελευθέριος / Κουριδάκης Ιωάννης Κ2 200μ. Εφήβων
6η θέση
Τζανακόπουλος Ιωάννης / Πολυχρονάκης Ελευθέριος Κ2 200μ. Ανδρών
Μαυρομάτης Μιχάλης / Τζανακόπουλος Αθανάσιος Κ2 200μ. Παίδων
Καρμίρης Νικόλαος Κ1 200μ. Παίδων Αρχαρίων
Δερμιτζάκης Μάξιμος / Κουργιαντάκης Στέλιος Κ2 200μ. Παμπαίδων
Ξηρουχάκη Αγλαΐα / Μαρώπις Ιβάνα Κ2 200μ. Κορασίδων Αρχαρίων
7η θέση
Σηφάκης Γιώργος / Κουριδάκης Ιωάννης Κ2 200μ. Ανδρών
Μαυρομάτης Μιχάλης / Σηφάκης Γεώργιος Κ2 200μ. Εφήβων
8η θέση
Τσουπάκης Χρήστος / Τζανακόπουλος Αθανάσιος Κ2 200μ. Εφήβων
11η θέση
Ξηρουχάκης Μανόλης / Κερασιώτης Παναγιώτης Κ2 200μ. Παίδων
Μαυρογένης Ιωάννης / Τσούνης Αριστομένης Κ2 200μ. Παμπαίδων
12η θέση
Δανδουλάκης Ερωτόκριτος / Δανδουλάκης Ιωάννης Κ2 200μ. Παμπαίδων

• Πανελλήνιοι αγώνες Special Olympics

Χρυσά μετάλλια
Κοτσιφάκης Ρούσσος ΤΚ1 200μ. Α’ Σειρά
Ασημένια μετάλλια
Τρέντος Παρασκευάς / partner Διακάκης Νικόλαος ΤΚ2 200μ. Unified Γ’ Σειρά
Αρβανίτης Αθανάσιος / Χουδαλάκης Δημήτριος ΤΚ2 200μ. Γ’ Σειρά
Αρβανίτης Αθανάσιος / Χουδαλάκης Δημήτριος ΤΚ2 500μ. Γ’ Σειρά
Κουτσογιαννάκη Μαρία / partner Ξhρουχάκη Αγλαΐα ΤΚ2 200μ. Unified
Χάλκινα μετάλλια
Χουδαλάκης Δημήτριος ΤΚ1 200μ. Α’ Σειρά
Νικολάκης Παντελεήμων ΤΚ1 200μ. Γ’ Σειρά
Χουδαλάκης Δημήτριος ΤΚ1 500μ. Α’ Σειρά
Πετρόχειλος Κυριάκος / partner Τσουπάκης Χρήστος ΤΚ2 200μ. Unified
Δασκαλάκης Κωνσταντίνος / Κοτσιφάκης Ρούσσος ΤΚ2 200μ. Α’ Σειρά
Παπαδοκοκολάκης Νεκτάριος ΤΚ1 500μ. Ε’ Σειρά
4η θέση
Δασκαλάκης Κωνσταντίνος ΤΚ1 200μ. Β’ Σειρά
Αρβανίτης Αθανάσιος ΤΚ1 500μ. Δ’ Σειρά
Αρβανίτης Αθανάσιος ΤΚ1 200μ. Δ’ Σειρά
Δασκαλάκης Κωνσταντίνος ΤΚ1 500μ. Β’ Σειρά
Παπαδοκοκολάκης Νεκτάριος ΤΚ1 200μ. Γ’ Σειρά
Παπαδοκοκολάκης Νεκτάριος / Παντελάκης Ευάγγελος ΤΚ2 200μ. Γ’ Σειρά
5η θέση
Παντελάκης Ευάγγελος ΤΚ1 200μ. Ε’ Σειρά
Δασκαλάκης Κωνσταντίνος / Κοτσιφάκης Ρούσσος ΤΚ2 500μ. Α’ Σειρά
Αρβανίτης Αθανάσιος ΤΚ1 200μ. (Αγωνιστικά σκάφη) Η’ Σειρά
Σκαραντωνάκη Νατάσα / partner Μαρώπις Ιβάνα ΤΚ2 200μ. Unified
Νικολάκης Παντελεήμων ΤΚ1 500μ. Γ’ Σειρά
Παντελάκης Ευάγγελος ΤΚ1 500μ. Ε’ Σειρά
Παπαδοκοκολάκης Νεκτάριος / Παντελάκης Ευάγγελος ΤΚ2 500μ. Β’ Σειρά
6η θέση
Παπαδοκοκολάκης Νεκτάριος ΤΚ1 200μ. Ε’ Σειρά
Κοτσιφάκης Ρούσσος ΤΚ1 500μ. Α’ Σειρά

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ

Το φετινό εγχείρημα ήταν πολύ μεγάλο και είναι πολύ σημαντικό το γεγονός ότι στέφτηκε με μεγάλη επιτυχία χάρη στην έμπρακτη συμπαράσταση των συνδιοργανωτών: Την Περιφέρεια Κρήτης, την Αντιπεριφέρεια Χανίων, τον σύλλογο γονέων & φίλων κανόε καγιάκ του Ν.Ο.Χ., το Ναύσταθμο Κρήτης, των Special Olympics Hellas και της Κυτταρικής Ομοσπονδίας Κανό.

Επίσης εκφράζουμε τις ευχαριστίες μας προς τον “Χρυσό» χορηγό της διοργάνωσης την ΑNEK LINES καθώς και τους μεγάλους χορηγούς: ΚΤΕΛ Χανίων/Ρεθύμνης, Corissia Hotels, ξενοδοχείο Vantaris Palace, ξενοδοχείο Pilot Beach Resort, ξενοδοχείο Κύδων.

Ευχαριστούμε θερμά τους χορηγούς για την εμπιστοσύνη στο έργο μας και την πολύτιμη στήριξη τους: τη Συνεταιριστική Τράπεζα Χανίων, την ομάδα στήριξης «ο Συνάνθρωπος», τη ΔΕΔΙΣΑ, το Εμπορικό & Βιομηχανικό Επιμελητήριο Χανίων, Καφές Αρχοντάκη, Creta Fresh ΒΙΟΧΥΜ, Μ. Δασκαλάκης & ΣΙΑ Ε.Ε., Σκορδυλάκης Ηλεκτρικά Είδη, Ασφάλειες Σπανουδάκης Ιωάννης ΑΙΒ Leader Brokers, Coffee Shop Γλυμιδάκης, Xιωτάκης, Ενετικόν Restaurant, KMF International, IMAGΕ Επιγραφές, Ξυλεία Παναγιωτάκη, Κερασιώτης Piscines Ideales, Κουκουβάγια Music Café. Νερά Κρήτης, Αναψυκτικά Γεράνι, ΑΒΕΑ, ΕΤΑΝΑΠ Α.Ε. Samaria, Φούρνος Καβουκίδη, Φούρνος Κλαπάκη, εστιατόριο Ερωτόκριτος στην Αλμυρίδα, Γελασάκης Τravel, ξενοδοχείο Πάνθεων στην Σούδα, Δημοτάκης/Χαλεβελάκης Ο.Ε. πρατήριο βενζίνης, Κοσμήματα Κυριακάκης, Καφέ Παλλάς, Νερά Aqua Power, Μπαγάκης εμπορία και παραγωγή ειδών διατροφής, Αγροτικός-Κτηνοτροφικός Συνεταιρισμός Νομού Χανίων, Διατροφικη Α.Ε, ΣΥΝ.ΚΑ. Super Market, Γαλακτομπούρεκο Το Πρώτο.

Τέλος, για την πολύτιμη υποστήριξη τους, ευχαριστούμε τον γιατρό των αγώνων, Αντώνη Λεμονή, τον φυσικοθεραπευτή, Παναγιώτη Παριωτάκη, την Εθελοντική Ναυαγοσωστική Μονάδα του Ν.Ο. Χανίων για την άψογη ναυαγοσωστική κάλυψη, τους κυρίους Φουφουδάκη Μανόλη και Γιάννη, ιδιοκτήτες θαλάσσιων ποδηλάτων στη λίμνη Κουρνά, τον κ. Kουράτορα Ιωσήφ, ιδιοκτήτη του εστιατορίου «Νεράιδα της Λίμνης» στην λίμνη Κουρνά, καθώς και όλους τους γονείς που βοήθησαν για να βγει σε πέρας η διοργάνωση.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ
ΤΡΙ13/11/2018

ΜΑΖΙΚΕΣ ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΙΝΟΒΙΟ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ

Ο Ναυτικός Ομιλος Χανίων είχε την… τιμητική του όσον αφορά τις προσκλήσεις που κατέφθασαν για αθλητές του από την Ελληνική …

Περισσοτερα
ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ
ΠΕΜ01/11/2018

320 ΑΘΛΗΤΕΣ ΑΠΟ 29 ΣΩΜΑΤΕΙΑ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥ ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ

Παρουσία του προέδρου της ευρωπαϊκής ομοσπονδίας κανό, αξιωματούχων της κυπριακής ομοσπονδίας, του δημάρχου Αποκορώνου, μελών του Δ.Σ. του Ναυτικού Ομίλου …

Περισσοτερα
ANEK

Enetikon Restaurant

Ocean Lifeguard

Χορηγοι
ΣΥΝΚΑ