14 μετάλλια στη Θεσσαλονίκη

Δεκατέσσερα μετάλλια ήταν η συγκομιδή του Ναυτικού Ομίλου Χανίων στο πανελλήνιο πρωτάθλημα τεχνικής κολύμβησης που πραγματοποιήθηκε στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης.

Οι αθλητές και οι αθλήτριες του Ηλία Καλαμαρίδη κατέκτησαν 4 χρυσά, 6 ασημένια και 4 χάλκινα μετάλλια με τη συνολική βαθμολογία να τους κατατάσσει στην 6η θέση.

Η παρουσία του Ν.Ο.Χ. στο πανελλήνιο πρωτάθλημα (το οποίο κατέκτησε η ομάδα των Δελφινιών Περιστερίου) κρίνεται σε γενικές γραμμές ικανοποιητική καθώς η βαθμολογία που θα είχε συγκεντρώσει θα ήταν εντελώς διαφορετική και σίγουρα υψηλότερη, εφόσον συμμετείχε στα αγωνίσματα των διπλών πέδιλων, μια κατηγορία που δημιουργήθηκε για πρώτη φορά από την Κολυμβητική Ομοσπονδία και η οποία έτυχε μεγάλης ανταπόκρισης από τα περισσότερα σωματεία.

Το σημαντικό είναι ότι την αποστολή που πήρε μέρος στους αγώνες αποτελούσαν νεαροί σε ηλικία αθλητές και αθλήτριες, κατακτώντας εμπειρίες για το μέλλον, καθώς ο Ν.Ο.Χ. δημιουργεί αυτή τη στιγμή μία μεγάλη ανανέωση στην ομάδα τεχνικής κολύμβησης.

Από εκεί και πέρα, εξαιρετική ήταν η επίδοση του Αντώνη Τσουρουνάκη στη σκυταλοδρομία 4×200μ. Επιφάνειας Ανδρών, με 1.23.96, η οποία και βοήθησε τα μέγιστα για να χαρίσει το χρυσό μετάλλιο στον Ν.Ο. Χανίων με χρόνο 06:22.99. Υπενθυμίζεται ότι ο Τσουρουνάκης θα πάρει μέρος στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα που θα πραγματοποιηθεί στο Λινιάνο της Ιταλίας (13-23 Αυγούστου), συμμετέχοντας στα αγωνίσματα των 200 και των 400 μέτρων Επιφάνειας.

4×200μ. Επιφάνειας Ανδρών
1η θέση Αντώνης Τσουρουνάκης – Γιώργος Γαλάνης – Βασίλης Βογιατζάκης – Στέλιος Βασιλαντωνάκης 06:22.99

4×200μ. Επιφάνειας Παγκορασίδων Α
3η θέση Νικολέτα Κρητικάκη – Μαριάννα Σταγάκη – Ελένη Δημητριάδη – Ευρύκλεια-Σοφία Βερυκάκη 08:26.87

4×100μ. Επιφάνειας Κορασίδων
5η θέση Αντωνία Πατεράκη – Νικολέτα Κρητικάκη – Ιωάννα Παπαγεωργίου – Νίκη Πατεράκη 03:30.73

4×200μ. Επιφάνειας Εφήβων
7η θέση Βασίλης Βογιατζάκης – Γιώργος Γαλάνης – Νίκος Λούτας – Βασίλης Σαλεβουράκης 06:56.54

4×200μ. Επιφάνειας Νεανίδων
4η θέση Κωνσταντίνα Καλογεροπούλου – Τριανταφυλλιά Ψαρουδάκη – Μαρίνα-Ιωάννα Ηλιάκη – Νίκη Πατεράκη 07:17.12

4×100μ. Επιφάνειας Εφήβων
6η θέση Βασίλης Σαλεβουράκης – Γιώργος Γαλάνης – Νίκος Λούτας – Βασίλης Βογιατζάκης 03.01.51

4×100μ. Επιφάνειας Νεανίδων
2η θέση Κωνσταντίνα Καλογεροπούλου – Μαρίνα-Ιωάννα Ηλιάκη – Τριανταφυλλιά Ψαρουδάκη – Νίκη Πατεράκη 03:11.53

4×100μ. Επιφάνειας Παγκορασίδων Α
4η θέση Αντωνία Πατεράκη – Ελένη Δημητριάδη – Μαριάννα Σταγάκη – Νικολέτα Κρητικάκη 03:41.25

4×100μ. Επιφάνειας Ανδρών
3η θέση Αντώνης Τσουρουνάκης – Βασίλης Βογιατζάκης – Γιώργος Γαλάνης – Στέλιος Βασιλαντωνάκης 02:50.72

ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
ΚΥΡ24/03/2024

ΣΤΗΝ 7Η ΘΕΣΗ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ Ο ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

Τον πρωταγωνιστικό ρόλο που διαδραματίζει εδώ και δεκαετίες στα πανελλήνια πρωταθλήματα επιβεβαίωσε σε μία διεθνή διοργάνωση η ομάδα τεχνικής κολύμβησης …

ΣΑΒ23/03/2024

ΟΡΙΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ Η ΠΕΡΑΚΗ, ΣΤΟ ΒΑΘΡΟ Η ΣΚΥΤΑΛΗ ΤΩΝ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Μια σπουδαία επίδοση κατάφερε να σημειώσει η Γεωργία Περάκη στο Λινιάνο της Ιταλίας όπου φιλοξενείται το Παγκόσμιο Κύπελλο τεχνικής κολύμβησης. …